10. kadencja, 21. posiedzenie, 1. dzień (06-11-2024)
1. punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o rządowym projekcie ustawy o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych (druki nr 674 i nr 734).
Poseł Artur Szałabawka:
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Musimy... Kolejna pani posłanka mówi, że musimy. Skoro musimy wszystko przyjąć, to po co my się tutaj spotykamy? Po co my tu jesteśmy?
Będę mówił w imieniu zaniepokojonych przedsiębiorców, którzy zgłaszają bardzo duże wątpliwości. Ustawa, która reguluje kwestię opodatkowania, z założenia powinna być bardzo dokładnie przeanalizowana. Chodzi o trzy podstawowe punkty dotyczące regulacji kwestii opodatkowania: po pierwsze, globalnym podatkiem wyrównawczym i, po drugie, krajowym podatkiem wyrównawczym. I właśnie ten punkt budzi największe zaniepokojenie i kontrowersje wśród przedsiębiorców. Nie wiem, z którymi przedsiębiorcami pani poseł rozmawiała, w każdym razie nie jest tak, że przedsiębiorcy bardzo chcieliby, żeby to zostało przyjęte. Chodzi tu też o trzeci przypadek - opodatkowanie podatkiem wyrównawczym od niedostatecznie opodatkowanych zysków.
Mam takie pytanie do rządu koalicji 13 grudnia: Jakie analizy i badania w kwestii korzyści lub strat dla przedsiębiorców, szczególnie stref przemysłowych, zostały przeprowadzone? Jeśli nie zostały przeprowadzone, to może jednak w związku z obecną sytuacją geopolityczną wcale nie należy się tak spieszyć. Chyba wiemy, że raczej, prawdopodobnie Donald Trump jest nowym prezydentem Stanów Zjednoczonych. Może jednak bardzo duże inwestycje, które mogłyby być, nie pojawią się, dlatego że będziemy mieli przyjętą tę ustawę. Dziękuję serdecznie. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia