10. kadencja, 21. posiedzenie, 1. dzień (06-11-2024)
Oświadczenia.
Poseł Anna Pieczarka:
Szanowna Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Tarnów, urokliwe i zabytkowe miasto w Małopolsce, które reprezentuję, to pierwsze niepodległe miasto. To tu 30 października 1918 r. mieszkańcy jako pierwsi w Polsce stali się wolni, otwierając drogę do niepodległości całego kraju. Z tej okazji rokrocznie w Tarnowie organizowane są wyjątkowe uroczystości, a w ratuszu odbywa się uroczysta sesja połączonych samorządów miejskiego i powiatowego, która przypomina historyczne wydarzenia sprzed lat.
To właśnie 30 października 1918 r. burmistrz Tadeusz Tertil zwołał nadzwyczajne posiedzenie rady miejskiej, podczas którego zaproponował przyjęcie wniosku: Rada Miejska oświadcza, że Tarnów oddaje się poleceniom rządu warszawskiego i że organowi rządowemu utworzonemu przez Radę Regencyjną da posłuch. Rada ten wniosek zaakceptowała i już wieczorem tego samego dnia rozpoczęła się akcja rozbrajania Austriaków.
Rokrocznie ważnym elementem tarnowskiego święta niepodległości jest również przyznanie Nagrody im. Tadeusza Tertila autorom najlepszych prac dyplomowych, magisterskich i licencjackich oraz uroczysta gala, podczas której wręczane są nagrody i odznaczenia wyjątkowym postaciom związanym z Tarnowem: ˝Zasłużony Kulturze Gloria Artis˝, ˝Zasłużony dla Kultury Polskiej˝, ˝Skrzydła Niepodległości˝ oraz tytuł Ambasadora Tarnowa. Pamiętamy o tych, którzy swoją determinacją umożliwili ten przełomowy moment w historii. Dzięki ich odwadze możemy dziś cieszyć się wolnością. Dziękuję. (Oklaski)
(Głos z sali: Brawo, Ania!)
Przebieg posiedzenia