10. kadencja, 21. posiedzenie, 1. dzień (06-11-2024)
8. punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Polityki Społecznej i Rodziny o komisyjnym projekcie ustawy o zmianie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (druki nr 445 i 733).
Poseł Henryk Szopiński:
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! A ja w przeciwieństwie do przedstawiciela Konfederacji pragnę wyrazić poparcie dla proponowanej zmiany, gdyż konieczność prowadzenia pełnej księgowości, mocno skomplikowanej i kosztownej dla mniejszych organizacji pozarządowych, była często powodem ich rezygnacji i zakończenia działalności. Znamy takie przypadki.
Cieszę się, że nowelizacja obejmuje również koła gospodyń wiejskich, bo znam takie koła, które kuszone przez poprzednią władzę różnymi kwotami dotacji zakładały stowarzyszenia, ale kiedy dowiedziały się, że trzeba prowadzić pełną rachunkowość, niestety z żalem szybko z tego się wycofywały.
Przyjęcie proponowanych zmian umożliwi organizacjom także m.in. stosowanie uproszonej rachunkowości, pozwoli im działać bez obawy o prawidłowe rozliczenia, ale ważne jest również to, że w dalszej perspektywie proponowane zmiany mogą prowadzić do zwiększenia aktywności obywateli, szczególnie mieszkańców mniejszych miejscowości, wsi, a przecież o to nam chodzi.
Moje pytanie dotyczy kwestii technicznej: Czy uproszczona księgowość oznacza prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, panie ministrze? I drugie pytanie: Czy wiadomo (Dzwonek), ile obecnie działających organizacji pozarządowych w Polsce skorzysta z nowelizacji tej ustawy? Dziękuję bardzo.
Przebieg posiedzenia