10. kadencja, 21. posiedzenie, 1. dzień (06-11-2024)

1. punkt porządku dziennego:

Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o rządowym projekcie ustawy o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych (druki nr 674 i nr 734).

Poseł Krzysztof Habura:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Projekt, nad którym dzisiaj procedujemy, jest niezwykle obszerny i skomplikowany - razem z uzasadnieniem liczy ponad 900 stron. Zatem kieruję wyrazy uznania do tego, kto go w całości przeczytał i zrozumiał. Ale jak najprościej ujmując, celem projektu jest wprowadzenie globalnego podatku minimalnego. Jest to rozwiązanie, zgodnie z którym największe przedsiębiorstwa międzynarodowe i krajowe, których roczny przychód przekracza 750 mln, i to przychód w ostatnich 2 latach z 4 ostatnich lat, będą podlegały co roku sprawdzeniu, czy spełniają wymóg właśnie tego minimalnego efektywnego poziomu opodatkowania. Jeżeli ten poziom w danej jurysdykcji, w danym kraju będzie wynosił poniżej 15%, to na takie przedsiębiorstwa zostanie nałożony tzw. podatek wyrównawczy, co w konsekwencji będzie też prowadziło do eliminacji rajów podatkowych.

    Moje pytania do pana ministra są następujące. Ilu przedsiębiorstw w naszym kraju może dotyczyć czy będzie dotyczyć ten podatek? Czy są wśród nich przedsiębiorstwa polskie? A jeśli tak, to ile? Jakie są spodziewane wpływy do budżetu z tytułu wprowadzenia tego podatku? I jak ten podatek ma się do firm ulokowanych w specjalnych strefach ekonomicznych, które mają przecież ulgi podatkowe? Dziękuję bardzo.


Przebieg posiedzenia