10. kadencja, 21. posiedzenie, 1. dzień (06-11-2024)
Oświadczenia.
Poseł Anna Gembicka (tekst niewygłoszony):
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Środowiskowe centra zdrowia psychicznego to miejsca, które fundamentalnie zmieniły sposób podejścia do osób w kryzysie zdrowia psychicznego. Zamiast szpitali, długich kolejek do specjalistów i zaporowych cen w gabinetach prywatnych oferują kompleksową pomoc blisko domu pacjenta. Takie centra powstawały od 2018 r. i otrzymywały wsparcie z projektów unijnych. Po zakończeniu projektów jedną z niewielu możliwości finansowania jest ich finansowanie przez NFZ. Niestety obecnie tych środków brakuje. Mimo zapowiedzi minister Leszczyny o tym, że pieniądze się znajdą, tego wsparcia nie ma.
A przerwanie leczenia niesie bolesne konsekwencje dla pacjentów, w szczególności dla dzieci i młodzieży. Centra były ich jedyną nadzieją na uzyskanie wsparcia i poradzenie sobie z problemami, z którymi mierzą się w niezwykle skomplikowanym świecie. Często nie są w stanie pozwolić sobie na korzystanie z usług prywatnych gabinetów. Oznacza to pozostanie samemu z problemami, ale również narastające poczucie bezradności i izolacji. W przypadku dzieci i młodzieży brak dostępu do leczenia może mieć tragiczne konsekwencje.
Dlatego apeluję, abyśmy ponad podziałami politycznymi zadbali o to, żeby w budżecie na przyszły rok znalazły się środki dla pacjentów - zarówno dzieci, młodzieży, jak i dorosłych, którzy zostali bez opieki, a z narastającym poczuciem beznadziei i osamotnienia. Dajmy im nadzieję, że może być lepiej.
Przebieg posiedzenia