10. kadencja, 21. posiedzenie, 1. dzień (06-11-2024)
Oświadczenia.
Poseł Grzegorz Lorek (tekst niewygłoszony):
Maciej Aleksy Dawidowski, podharcmistrz, sierżant podchorąży AK, kawaler Orderu Virtuti Militari, urodził się 3 listopada 1920 r. w Drohobyczu. Jego ojciec, aresztowany przez Niemców w grudniu 1939 r. i rozstrzelany prawdopodobnie w Palmirach, był dyrektorem administracyjnym Fabryki Karabinów w Warszawie, matka była inżynierem chemikiem.
Uczył się w Państwowym Gimnazjum i Liceum im. Stefana Batorego w Warszawie. Należał wówczas do 23. Warszawskiej Drużyny Harcerskiej, tzw. Pomarańczarni, wraz z Janem Bytnarem i Tadeuszem Zawadzkim. Maturę zdał w 1939 r.
Uczestnik konspiracji od jesieni 1939 r. Od marca 1941 r. w Szarych Szeregach jako drużynowy w hufcu Mokotów Górny. Wraz z całym hufcem włączył się do akcji prowadzonych przez Organizację Małego Sabotażu. Zasłynął zdjęciem 11 lutego 1942 r. tablicy z niemieckim napisem na pomniku Kopernika w Warszawie. Za ten czyn otrzymał honorowy pseudonim ˝Kopernicki˝.
Ukończył szkołę podchorążych rezerwy piechoty ZWZ-AK, odbył szkolenie dywersyjne w Grupach Szturmowych. Był zastępcą dowódcy hufca ˝Południe˝ Grup Szturmowych Jana Bytnara ˝Rudego˝. Hufiec ten był jednocześnie plutonem ˝Sad˝ w Oddziale Specjalnym ˝Jerzy˝ Kedywu Komendy Głównej AK.
Został ciężko ranny w akcji pod Arsenałem 26 marca 1943 r. mającej na celu uwolnienie Jana Bytnara ˝Rudego˝. Był wówczas dowódcą sekcji ˝Granaty˝. Zmarł 30 marca 1943 r. w szpitalu Dzieciątka Jezus.
Generał Stefan Rowecki ˝Grot˝, dowódca AK, nadał w 1943 r. pośmiertnie Aleksemu Dawidowskiemu Order Virtuti Militari V klasy i awansował do stopnia sierżanta podchorążego.
Aleksy Dawidowski spoczywa w kwaterze batalionu ˝Zośka˝ na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.
Przebieg posiedzenia