10. kadencja, 30. posiedzenie, 1. dzień (05-03-2025)
2. punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Nadzwyczajnej o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny (druki nr 876 i 984).
Poseł Sławomir Ćwik:
Szanowna Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Ten projekt porusza bardzo istotne zagadnienie społeczne i dlatego cieszy mnie to, że został wniesiony, że nad nim procedujemy, że zostały przeprowadzone zarówno prace w komisji i w podkomisji, jak i spotkanie w dniu wczorajszym na posiedzeniu zorganizowanym przez panią przewodniczącą Dolniak z udziałem organizacji społecznych, praktyków prawa, prokuratorów, sędziów, adwokatów. Musimy stworzyć naprawdę mądre i dobre prawo w tym zakresie.
Niektórzy twierdzą, że to jest ograniczenie wolności słowa, wolności osobistej. Jestem jak najdalszy od nakładania jakichkolwiek ograniczeń na obywateli, ale musimy pamiętać o tym, że wolności osobiste to jest także wolność do tego, aby ktoś inny nie naruszał naszej sfery, naszych wolności. Wolność każdego człowieka kończy się tam, gdzie uderza w innych, gdzie krzywdzi innych. I temu właśnie ma służyć ten projekt, aby osoby nie mogły bezkarnie naruszać wolności osobistych innych ludzi.
Wcześniej, kiedy przyjmowany był Kodeks karny, pod koniec lat 60., nie mieliśmy rozwiniętej techniki, technologii w zakresie social mediów, które umożliwiały w bardzo szeroki sposób sianie nienawiści w stosunku do innych, wykorzystywanie tych technologii, aby poniżać innych. Dlatego takich przepisów nie było. Natomiast dzisiaj, kiedy w szerokim zakresie stosowane są nowe technologie, które umożliwiają szerzenie nienawiści w stosunku do innych w oparciu o takie kryteria jak wiek, niepełnosprawność, zapatrywania na takie czy inne kwestie, kwestie różnicy w światopoglądzie, musimy wprowadzić narzędzia, które będą chroniły w należyty sposób tych, którzy mogą być dotknięci takim działaniem.
Musimy też pamiętać o tym, że siły wrogie Polsce mogą celowo wykorzystywać metody do siania nienawiści pomiędzy poszczególnymi grupami społecznymi, aby wzbudzać niepokoje w kraju po to, aby ten kraj osłabić. Dlatego też takie rozwiązania są potrzebne, żeby im to uniemożliwiać.
Po wczorajszym posiedzeniu Komisji Nadzwyczajnej kodyfikacyjnej z udziałem organizacji społecznych została zwrócona uwaga, moim zdaniem słuszna, na ryzyko wprowadzenia tych poprawek, które ostatnio zostały przyjęte. Dlatego cieszy mnie inicjatywa w zakresie wniesienia tych poprawek, które w lepszy sposób przygotują to prawo. Przychylam się do stanowiska pani przewodniczącej Dolniak, aby wziąć dzisiaj udział w pracach Komisji Nadzwyczajnej kodyfikacyjnej w celu przeanalizowania tych poprawek, dlatego że to jest naprawdę bardzo ważny projekt. On nie ogranicza prawa wolności i prawa do swobodnej wypowiedzi, on zabezpiecza nas, nas wszystkich, sprawi, że nasze prawa nie będą naruszane przez inne osoby w sposób bezkarny i że będziemy w końcu mieć narzędzie prawa karnego i możliwość pomocy organów państwa w postaci prokuratury, aby chronić nasze prawa.
Dlatego klub Polska 2050 oczywiście będzie brał dalszy udział w merytorycznych pracach nad tym projektem i poprze każdą dobrą poprawkę i całość ustawy. Dziękuję. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia