10. kadencja, 30. posiedzenie, 1. dzień (05-03-2025)
(Początek posiedzenia o godz. 10 min 06)
(Na posiedzeniu przewodniczą marszałek Sejmu Szymon Hołownia oraz wicemarszałkowie Monika Wielichowska, Krzysztof Bosak, Piotr Zgorzelski, Dorota Niedziela i Włodzimierz Czarzasty)
Marszałek:
Dzień dobry państwu.
Na początek specjalne przywitanie. Na prośbę pani posłanki Małgorzaty Niemczyk witamy panią dr Christine Holm Moseid z Norwegii, z ośrodka Oslo Sports Trauma Research Center w Norwegian School of Sport Sciences. (Oklaski) Pani doktor, która jest specjalistką rehabilitacji i lekarzem sportowym, przyjechała na zaproszenie Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki, a także Parlamentarnego Zespołu ds. zdrowego stylu życia oraz - co ważne - przeciwdziałania nadwadze i otyłości. Jakby ktoś jeszcze z państwa chciał się zająć tą problematyką, to widziałem, że dzisiaj była pierwsza seria ćwiczeń z Robertem Korzeniowskim tutaj, w arkadach sejmowych, przed posiedzeniem. Liczna grupa posłów i posłanek wzięła udział. Może to piękna, nowa, świecka tradycja. Marszałek Wielichowska i posłanka Niemczyk na pewno znają szczegóły, bo widziałem, jak dzielnie ćwiczyły. Jest też z nami wycieczka uczniów z PSP nr 3 w Radomsku. Są na zaproszenie pana posła Krzysztofa Ciecióry. Bardzo serdecznie was witamy i pozdrawiamy. (Oklaski)
Jesteśmy już chyba w miarę w komplecie, więc otwieram posiedzenie.
(Marszałek trzykrotnie uderza laską marszałkowską)
Na sekretarzy dzisiejszych obrad powołuję posłów Roberta Gontarza, Michała Moskala, Weronikę Smarduch i Adriana Witczaka.
W pierwszej części obrad sekretarzami będą posłowie Weronika Smarduch i Adrian Witczak.
Protokół i listę mówców prowadzić będą posłowie Adrian Witczak i Michał Moskal.
Protokół 29. posiedzenia uważam za przyjęty.
Szanowni Państwo! Zwróciłem się do prezesa Rady Ministrów o przedstawienie informacji w sprawie sytuacji międzynarodowej i bezpieczeństwa Polski po szczycie państw sojuszniczych w Londynie oraz po posiedzeniu Rady Europejskiej.
W związku z tym, po uzyskaniu jednolitej opinii Konwentu Seniorów, podjąłem decyzję o uzupełnieniu porządku dziennego o punkt obejmujący rozpatrzenie tej informacji. Premier przedstawi ją bezpośrednio po przylocie ze szczytu w Brukseli, w piątek o godz. 13.
Na 29. posiedzeniu Sejm nie przeprowadził głosowań nad wnioskami o odrzucenie w pierwszym czytaniu:
- poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz niektórych innych ustaw, druk nr 825,
- poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny, druk nr 830.
W związku z tym, po uzyskaniu jednolitej opinii Konwentu, podjąłem decyzję o uzupełnieniu porządku dziennego o punkty obejmujące te głosowania.
Szanowni Państwo! Rada Ministrów przedłożyła projekt ustawy o zmianie ustawy o Radzie Ministrów oraz niektórych innych ustaw, druk nr 1059.
W związku z tym, po uzyskaniu jednolitej opinii Konwentu, podjąłem decyzję o uzupełnieniu porządku dziennego o punkt obejmujący pierwsze czytanie tego projektu ustawy.
Właściwe komisje przedłożyły z kolei sprawozdania o rządowych projektach ustaw:
- o zmianie ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz ustawy - Prawo o ustroju sądów wojskowych, druk nr 1047,
- o unijnej sieci danych dotyczących poziomu zrównoważenia gospodarstw rolnych (FSDN), druk nr 1069.
W związku z tym, na podstawie art. 95e regulaminu Sejmu, podjąłem decyzję o uzupełnieniu porządku dziennego o punkty obejmujące rozpatrzenie tych sprawozdań.
Właściwe komisje przedłożyły też sprawozdania:
- o projekcie ustawy o zmianie ustawy o systemie instytucji rozwoju, druk nr 1032,
- o projekcie uchwały w sprawie uczczenia Macieja Kazimierza Sarbiewskiego w 430. rocznicę urodzin, druk nr 1048.
W związku z tym, po uzyskaniu jednolitej opinii Konwentu Seniorów, podjąłem decyzję o uzupełnieniu porządku dziennego o punkty obejmujące rozpatrzenie tych sprawozdań.
Właściwa komisja przedłożyła sprawozdanie o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy - Prawo lotnicze, wraca do nas z jedną poprawką, druk nr 1070.
W związku z tym, po uzyskaniu jednolitej opinii Konwentu, podjąłem decyzję o uzupełnieniu porządku dziennego o punkt obejmujący rozpatrzenie tego sprawozdania.
Immunitety. Komisja Regulaminowa, Spraw Poselskich i Immunitetowych przedłożyła sprawozdanie w sprawie wniosku oskarżyciela prywatnego Krzysztofa Brejzy reprezentowanego przez adwokat Dorotę Brejzę z 17 stycznia tego roku o wyrażenie zgody przez Sejm na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej posła Jarosława Kaczyńskiego, jest to druk nr 1049.
W związku z tym, po uzyskaniu jednolitej opinii Konwentu Seniorów, podjąłem decyzję o uzupełnieniu porządku dziennego o punkt obejmujący rozpatrzenie tego sprawozdania.
Prezydium Sejmu, po zasięgnięciu opinii Konwentu, przedłożyło wniosek w sprawie zmian w składach osobowych komisji sejmowych, druk nr 1072.
W związku z tym, po uzyskaniu jednolitej opinii Konwentu, podjąłem decyzję o uzupełnieniu porządku dziennego o punkt obejmujący rozpatrzenie tego wniosku.
Czasy. Prezydium Sejmu proponuje, aby Sejm wysłuchał 10-minutowych oświadczeń w imieniu klubów i 5-minutowych oświadczeń w imieniu kół:
- w dyskusji nad informacją dotyczącą bezpieczeństwa Polski - w piątek,
- w łącznej dyskusji w pierwszych czytaniach projektów nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług,
- w dyskusji nad informacją o istotnych problemach wynikających z działalności i orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego w 2023 r.
Prezydium proponuje również, aby Sejm wysłuchał 3-minutowych oświadczeń w imieniu klubów i kół w dyskusji nad sprawozdaniem komisji o projekcie uchwały w sprawie uczczenia Macieja Kazimierza Sarbiewskiego.
Prezydium proponuje też, aby Sejm wysłuchał 5-minutowych oświadczeń w imieniu klubów i 3-minutowych oświadczeń w imieniu kół w dyskusjach nad pozostałymi punktami porządku dziennego, które będą wymagały dyskusji.
Jeśli nie usłyszę sprzeciwu, będę uważał, że Sejm te propozycje przyjął.
Sprzeciwu nie słyszę.
Informuję, że Konwent Seniorów jednomyślnie zaopiniował propozycję rozpatrzenia na bieżącym posiedzeniu informacji w sprawie postępującej drożyzny i rosnącego bezrobocia, o której przedstawienie wnosi Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość.
Punkty porządku dziennego tego posiedzenia będą rozpatrywane zgodnie z kolejnością zaopiniowaną przez Prezydium i Konwent.
Informacja w tej sprawie, harmonogram planowanych posiedzeń zespołów poselskich, a także wykaz ustaw, które Senat przyjął bez poprawek, dostępne są w Systemie Informacyjnym Sejmu.
I jeszcze informacja w związku z jutrzejszym posiedzeniem w trybie niejawnym. W dniu jutrzejszym planowane są obrady Sejmu w klauzuli ˝tajne˝.
Informuję, że ze zgłoszenia wniosku o uchwalenie tajności obrad wynikają następujące konsekwencje organizacyjne, m.in.:
- podczas rozstrzygania tego wniosku oraz podczas obrad Sejmu objętych tajnością nie mogą być obecne osoby niespełniające wymogu dostępu do informacji niejawnych o klauzuli ˝tajne˝,
- posłowie i inni uczestnicy obrad dotyczących rozstrzygania tego wniosku oraz obrad Sejmu objętych tajnością, a także osoby wykonujące zadania związane z zabezpieczeniem i obsługą tych obrad, z wyłączeniem osób wyznaczonych do bezpośredniej obsługi obrad zgodnie z zarządzeniem Szefa Kancelarii Sejmu wydanym na podstawie § 4 zarządzenia nr 6 Marszałka Sejmu z dnia 27 maja 2014 r., nie mogą utrwalać przebiegu obrad, w szczególności rejestrować lub transmitować obrazu i dźwięku ani sporządzać notatek z ich przebiegu.
Informuję również, że posłowie i inni uczestnicy obrad dotyczących rozstrzygania tego wniosku oraz obrad Sejmu objętych tajnością oraz osoby wykonujące zadania związane z zabezpieczeniem i obsługą obrad:
- nie mogą posiadać w czasie obrad urządzeń umożliwiających rejestrację lub transmisję obrazu i dźwięku, nawiązywanie łączności, a także innych urządzeń umożliwiających ujawnienie informacji,
- nie mogą posiadać w czasie obrad bagażu podręcznego, w szczególności torebek i teczek,
- są obowiązani poddać się przed każdorazowym wejściem do sali plenarnej, pod rygorem odmowy wstępu na posiedzenie, kontroli w bramce detekcyjnej, a w razie potrzeby także za pomocą innych przyrządów stosowanych przez funkcjonariusza Straży Marszałkowskiej.
Informuję, że posłowie i uczestnicy obrad biorący udział w posiedzeniu tajnym podpisują się na liście obecności wyłożonej przy wejściu do kuluarów.
Proszę panią poseł sekretarz o odczytanie komunikatów.
Sekretarz Poseł Weronika Smarduch
Marszałek:
Dziękuję bardzo.
Teraz, może to już jeden z ostatnich takich przypadków, wnioski formalne w takiej formie, bo zmiana, jak wiecie państwo, jest w komisji. Mam nadzieję, że zostanie przez nas uchwalona, i już za dwa posiedzenia Sejmu będziemy mogli mieć oświadczenia w sprawach bieżących.
(Wypowiedź poza mikrofonem)
Entuzjazm słyszę? Cieszę się.
(Wypowiedź poza mikrofonem)
Nie? Poseł Fogiel nie? Nie ma entuzjazmu? Dobra, to nie będę dopuszczał do głosu w takim razie. Nie lubi pan, to nie będę zmuszał.
Poseł Adrian Zandberg, koło Razem.
Bardzo proszę.
Marszałek:
Dziękuję bardzo.
Poseł Jarosław Sachajko, Republikanie.
Bardzo proszę.
Marszałek:
Dziękuję bardzo.
Pan poseł Sebastian Kaleta z wnioskiem przeciwnym.
Bardzo proszę.
Marszałek:
Dziękuję.
Wniosek formalny o przerwę w obradach poddam pod głosowanie.
Głosujemy.
Kto z pań i panów posłów jest za zarządzeniem przerwy w obradach, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał?
(Głos z sali: Nie działa!)
Gdzie nie działa? Komu nie działa? Działa?
(Głos z sali: Działa!)
Głosowało 429 posłów. 193 - za, 235 - przeciw, 1 się wstrzymał.
Sejm wniosek odrzucił.
Pan poseł Sławomir Mentzen.
Bardzo proszę.
Marszałek:
Dziękuję.
Posłanka Anna Gembicka dzisiaj z wnioskiem, ale nie przeciwnym.
Marszałek:
Będzie wniosek? Nie będzie.
Z wnioskiem w imieniu Koalicji Obywatelskiej poseł Rutnicki.
Później poseł Ćwik.
(Poseł Anna Gembicka: Ale nie było wniosku, panie marszałku.)
Pani poseł, przecież to jest wniosek formalny w imieniu klubu Koalicji Obywatelskiej.
(Poseł Anna Gembicka: A to przepraszam.)
Proszę bardzo.
Marszałek:
Może jednak nie likwidować tych wniosków formalnych - tak myślę.
Pan poseł Ćwik.
(Poseł Anna Gembicka: Panie marszałku, sprostowanie. Nie zrozumiał.)
(Poseł Dorota Niedziela: Nie ma czego.)
Nie, on wszystko dobrze zrozumiał, naprawdę.
Bardzo proszę.
Zapinamy pasy.
Marszałek:
Proszę bardzo.
Tak pan działa, panie pośle, na pana posła Mentzena, że rzeczywiście: wychodzi Ćwik - Mentzen znika.
Przystępujemy do stwierdzenia kworum.
Proszę o naciśnięcie przycisku w celu potwierdzenia obecności na posiedzeniu.
(Wypowiedź poza mikrofonem)
Nie ma. Mentzena też nie ma.
(Poseł Jakub Rutnicki: Szach-mat.)
(Część posłów skanduje: Gdzie jest Mentzen? Gdzie jest Mentzen? Gdzie jest Mentzen?)
Obecnych jest nas 428, z czego się bardzo cieszę.
(Poseł Piotr Kaleta: Premier jest zdalnie.)
Z tej okazji wobec 428 posłów pozdrawiam mieszkańców miasta i gminy Brok na czele z burmistrzem Sebastianem Oczkowskim, którzy przybyli tu na zaproszenie posła Marcina Grabowskiego. (Oklaski) Witamy was serdecznie w Sejmie.
Na koniec głos zabierze poseł Arkadiusz Sikora, Lewica.
Bardzo proszę.
Marszałek:
Dziękuję bardzo.
Zabrać głos chce pan wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. (Oklaski)
Bardzo proszę.
Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz
Marszałek:
Dziękuję bardzo, panie premierze.
Zarządzam przerwę do godz. 11.40, przepraszam, do godz. 10.40, po której przystąpimy do rozpatrzenia punktu 1. porządku dziennego.
Przerwa do godz. 10.40.
Dziękuję państwu.
(Przerwa w posiedzeniu od godz. 10 min 36 do godz. 10 min 38)
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Panie posłanki i panowie posłowie, uprzejmie proszę o przeniesienie rozmów w kuluary, ponieważ chciałabym rozpocząć rozpatrywanie punktu 1. porządku dziennego. Daję państwu jeszcze minutę.
Wznawiam obrady.
Przystępujemy do rozpatrzenia punktu 1. porządku dziennego: Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o systemie instytucji rozwoju (druki nr 992 i 1032).
Proszę panią posłankę Joannę Frydrych o przedstawienie sprawozdania komisji.
Zapraszam panią poseł.
Poseł Sprawozdawca Joanna Frydrych
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Dziękuję, pani poseł.
Sejm ustalił, że w dyskusji nad tym punktem porządku dziennego wysłucha 5-minutowych oświadczeń w imieniu klubów i 3-minutowych oświadczeń w imieniu kół.
Otwieram dyskusję.
Pierwszego do zabrania głosu zapraszam pana posła Henryka Kowalczyka z Prawa i Sprawiedliwości.
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Zapraszam pana posła Marka Sowę z Koalicji Obywatelskiej.
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Bardzo dziękuję.
Zapraszamy pana posła Rafała Kasprzyka, Polska 2050 - Trzecia Droga.
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Bardzo dziękuję.
Zapraszam panią posłankę Agnieszkę Kłopotek, Polskie Stronnictwo Ludowe - Trzecia Droga.
Poseł Agnieszka Maria Kłopotek
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Bardzo dziękuję, pani poseł.
Zapraszam pana posła Dariusza Wieczorka z klubu Lewica.
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Bardzo dziękuję, panie pośle.
(Wypowiedź poza mikrofonem)
Panie pośle Kuźmiuk, proszę nie pokrzykiwać. Proszę zapisać się do głosu.
(Poseł Zbigniew Krzysztof Kuźmiuk: Zapisałem się.)
Wtedy będzie pan miał swoje wystąpienie i będzie mógł pan wyrazić wszystkie swoje emocje co do tego projektu i może nie tylko, dobrze? Jesteśmy umówieni? To super, dziękuję bardzo.
Zanim poproszę i zaproszę pana posła Michała Połuboczka, pozwólcie, że pozdrowię uczennice i uczniów z klasy mundurowej, policyjnej, jak sądzę po waszych mundurach, którzy dzisiaj odwiedzili nasz Sejm i przysłuchują się naszym obradom. Przyjechali z Leszna i są w III klasie liceum ogólnokształcącego. Witamy was serdecznie. To są goście pana posła, pana wiceministra Wiesława Szczepańskiego. (Oklaski)
Teraz zapraszam pana posła Michała Połuboczka, Konfederacja.
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Bardzo dziękuję.
Panowie posłowie, jestem bardzo cierpliwa. Dopiero wtedy, jak poseł przeszkadza któryś z kolei raz, zwracam uwagę. Panowie posłowie Ćwik i Kasprzyk też mają szansę zapisać się do głosu, ale krzyknęli tylko raz, więc moja cierpliwość nie została jeszcze wyczerpana.
Szanowni Państwo! Jeżeli ktoś z państwa chce się jeszcze zapisać do głosu, to jest ten czas, ponieważ zamykam listę.
W tej chwili zapisanych do głosu mamy 15 parlamentarzystów.
Wyznaczam czas na zadanie pytania na 1 minutę.
Pierwszego do zabrania głosu zapraszam pana posła Zbigniewa Kuźmiuka z Prawa i Sprawiedliwości.
Zapraszam serdecznie, teraz jest czas dla pana. (Oklaski)
(Poseł Zbigniew Krzysztof Kuźmiuk: Ale pani marszałek powiedziała, że będę w stanie powiedzieć wszystko. W 1 minutę nie dam rady.)
Mniej emocji, więcej merytoryki i się pan zmieści.
Proszę.
Poseł Zbigniew Krzysztof Kuźmiuk
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Panie pośle, dziękuję bardzo.
Mam nadzieję, że akurat do tego ostatniego odniesie się pan minister Jaros, jak będzie odpowiadał.
Zapraszam pana posła Krzysztofa Haburę, Koalicja Obywatelska.
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Zapraszam pana posła Władysława Dajczaka z Prawa i Sprawiedliwości.
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Dziękuję.
Zapraszam pana posła Artura Chojeckiego, Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Dziękuję.
Zapraszam pana posła Marka Gróbarczyka, Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Dziękuję bardzo.
Zapraszam pana posła Sylwestra Tułajewa, Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Dziękuję.
Zapraszam pana posła Jarosława Wieczorka z Prawa i Sprawiedliwości.
Poseł Jarosław Wiesław Wieczorek
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Dziękuję bardzo.
Zapraszam pana posła Krzysztofa Cieciórę, Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Dziękuję.
Zapraszam panią posłankę Małgorzatę Pępek, Koalicja Obywatelska.
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Dziękuję.
Zapraszam pana posła Janusza Kowalskiego.
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Zapraszam pana posła Włodzimierza Tomaszewskiego, Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Zapraszam panią posłankę Krystynę Skowrońską, Koalicja Obywatelska.
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Pani poseł, dziękuję bardzo.
Zapraszam pana posła Marcina Porzucka, Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Bardzo dziękuję.
Zapraszam pana posła Jarosława Sachajkę, Republikanie.
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Dziękuję bardzo.
Zapraszam pana posła Bartłomieja Dorywalskiego, Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Dziękuję.
To było ostatnie pytanie.
Z odpowiedziami zmierzy się sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii pan minister Michał Jaros.
Panie ministrze, zapraszam.
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii Michał Jaros
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Dziękuję bardzo, panie ministrze.
Zamykam dyskusję.
Do trzeciego czytania projektu ustawy przystąpimy w bloku głosowań.
Przystępujemy do rozpatrzenia punktu 2. porządku dziennego: Sprawozdanie Komisji Nadzwyczajnej o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny (druki nr 876 i 984).
Proszę panią poseł Barbarę Dolniak o przedstawienie sprawozdania komisji.
(Poseł Barbara Dolniak: Pani marszałek, to jest drugie czytanie)
Wszystko jest w porządku, pani poseł.
Poseł Sprawozdawca Barbara Dolniak
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Dziękuję, pani poseł.
Sejm ustalił, że w dyskusji nad tym punktem porządku dziennego wysłucha 5-minutowych oświadczeń w imieniu klubów i 3-minutowych oświadczeń w imieniu kół.
Otwieram dyskusję.
Zapraszam pana posła Łukasza Schreibera, Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Dziękuję bardzo.
Czy jest pan poseł Sebastian Kaleta z Prawa i Sprawiedliwości? Nie. Rozumiem, że to był głos waszego klubu?
(Poseł Łukasz Schreiber: Tak.)
Dobrze.
Zapraszam zatem panią posłankę Karolinę Pawliczak, Koalicja Obywatelska.
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Bardzo dziękuję, pani poseł.
Rozumiem, że czas jest współdzielony z panią posłanką Barbarą Dolniak.
Zapraszam, pani poseł.
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Dziękuję.
Zapraszam pana posła Sławomira Ćwika, Polska 2050 - Trzecia Droga.
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Bardzo dziękuję.
Pan poseł Michał Pyrzyk złożył oświadczenie klubu na piśmie.
A więc zapraszam panią posłankę Annę Żukowską z klubu Lewica.
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Bardzo dziękuję, pani poseł.
Pozwólcie państwo, że pozdrowię uczennice i uczniów z IX Liceum Ogólnokształcącego z Bydgoszczy, którzy dzisiaj zwiedzają Sejm i przysłuchują się naszym obradom na zaproszenie pani posłanki Iwony Kozłowskiej. Pozdrawiamy was serdecznie i życzymy dobrego dnia.
Zapraszam stojącą już na mównicy panią posłankę Katarzynę Ueberhan z klubu Lewica.
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Dziękuję bardzo, pani poseł. Poproszę już o te poprawki. Dziękuję bardzo.
Zapraszam panią poseł Karinę Bosak z Konfederacji.
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Dziękuję.
Zapraszam panią posłankę Martę Stożek z koła Razem.
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Dziękuję.
Zapraszam pana posła Jarosława Sachajkę, Republikanie.
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Dziękuję, panie pośle.
Zanim przejdziemy do pytań, pozwólcie, że pozdrowię młodzież z XV Liceum im. Zjednoczonej Europy z Gdańska. Uczennice i uczniowie z tej szkoły przybyli do nas na zaproszenie pana posła Piotra Adamowicza. Pozdrawiamy was serdecznie. (Oklaski)
Przechodzimy do pytań.
Do pytań zapisało się 24 parlamentarzystów.
Wyznaczam czas na zadanie pytania - 1 minuta.
Zamykam listę.
Pierwszego do zabrania głosu, zadania pytania zapraszam pana posła Macieja Małeckiego, Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Na coś się umówiliśmy - na 1 minutę.
Zapraszam panią poseł Iwonę Karolewską, Koalicja Obywatelska.
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Dziękuję.
Zapraszam panią posłankę Izabelę Bodnar, Polska 2050 - Trzecia Droga.
Zapraszam panią poseł.
(Poseł Izabela Bodnar: Przepraszam, pani marszałek, są już pytania...)
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Dziękuję bardzo.
Zapraszam panią poseł Joannę Wichę, z klubu Lewicy.
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Mogliśmy zmienić kolejność, pani poseł, albo pan poseł mógł wodę podać pani posłance.
Zapraszam pana posła Jarosława Sachajkę z Republikanów.
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Dziękuję.
Zapraszam pana posła Grzegorza Lorka, Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Dziękuję bardzo, panie pośle.
Zapraszam panią posłankę Elżbietę Polak, Koalicja Obywatelska.
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Dziękuję.
Zapraszam panią posłankę Katarzynę Ueberhan, klub Lewicy.
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Dziękuję bardzo. Dziękuję.
Zapraszam pana posła Mariusza Krystiana, Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Dziękuję bardzo.
Zapraszam pana posła Marcina Józefaciuka, Koalicja Obywatelska.
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Bardzo dziękuję.
Czy jest pan poseł Krzysztof Ciecióra z Prawa i Sprawiedliwości? Nie ma.
Zapraszam więc panią Małgorzatę Pępek. Też nie ma.
Czy jest pani posłanka Anna Pieczarka? Jest.
Zapraszam, pani poseł.
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Szanowni Państwo! Mam przyjemność poinformować, że naszym dzisiejszym obradom przysłuchują się przewodnicząca Zgromadzenia Albanii pani Elisa Spiropali, towarzyszący jej deputowani zgromadzenia oraz pozostali członkowie delegacji. Serdecznie witamy naszych szanownych gości i życzymy udanej wizyty w Polsce. (Oklaski) Witamy serdecznie.
Zapraszam panią posłankę Iwonę Kozłowską z Koalicji Obywatelskiej.
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Dziękuję.
Zapraszam pana posła Michała Wosia z Prawa i Sprawiedliwości.
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Zapraszam panią posłankę Dorotę Marek, Koalicja Obywatelska.
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Dziękuję bardzo, pani poseł.
Zapraszam pana posła Władysława Dajczaka, Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Dziękuję bardzo.
Zapraszam panią posłankę Karolinę Pawliczak, Koalicja Obywatelska.
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Dziękuję bardzo.
Zapraszam pana posła Pawła Szrota, Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Zapraszam panią poseł Małgorzatę Niemczyk, ale chyba nie ma.
Zapraszam pana posła Łukasza Schreibera, Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Dziękuję.
Zapraszam panią poseł Magdalenę Małgorzatę Kołodziejczak, Koalicja Obywatelska.
Poseł Magdalena Małgorzata Kołodziejczak
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Dziękuję.
Zapraszam panią poseł Marzenę Annę Machałek, Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Dziękuję, pani poseł.
Zapraszam panią posłankę Klaudię Jachirę, Koalicja Obywatelska.
Pani nie jest panią poseł Klaudią Jachirą.
(Poseł Barbara Dolniak: Przepraszam bardzo. Nie, nie jestem. Jestem Barbara Dolniak.)
Zapraszam panią poseł Klaudię Jachirę.
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Dziękuję bardzo, pani poseł.
Zapraszam pana posła Janusza Kowalskiego, Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Dziękuję.
Teraz bez wątpienia przyszedł czas na panią poseł Barbarę Dolniak, Koalicja Obywatelska.
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Pani poseł, dziękuję bardzo. Czas minął.
Zapraszam panią poseł Annę Kwiecień z Prawa i Sprawiedliwości.
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Dziękuję bardzo, pani poseł.
Zapraszam posła Franciszka Sterczewskiego, Koalicja Obywatelska.
Panie pośle, zapraszam.
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Dziękuję bardzo.
Zapraszam pana posła Marcina Warchoła, Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Zapraszam, pani poseł.
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Dziękuję bardzo, pani poseł.
Zapraszam pana posła Michała Wójcika, Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Zapraszam pana posła Krzysztofa Mieszkowskiego, Koalicja Obywatelska.
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Dziękuję.
Zapraszam panią poseł Wiolettę Kulpę z Prawa i Sprawiedliwości.
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
I to było ostatnie pytanie w naszej dyskusji.
Z odpowiedziami zmierzy się sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości pan minister Arkadiusz Myrcha.
Zapraszam serdecznie.
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha
Wicemarszałek Krzysztof Bosak:
Dziękuję bardzo, panie pośle.
Zanim przejdziemy do kolejnego wystąpienia, chciałbym przywitać wycieczkę, która przysłuchuje się naszym obradom, a mianowicie klasy mundurowe: oddział przygotowania wojskowego, klasę policyjną, klasę służb więziennych i bezpieczeństwo wewnętrzne i ratownictwo z Zespołu Szkół nr 7 w Białym Borze, goszczące w Sejmie na zaproszenie pani poseł Renaty Rak. Witamy serdecznie (Oklaski) i życzymy dobrych wrażeń z Sejmu.
A teraz zapraszam do wystąpienia sprawozdawcę komisji panią poseł Barbarę Dolniak.
(Poseł Barbara Dolniak: Ale Kodeks karny już był, panie marszałku.)
Dobrze, jeżeli pani poseł jako sprawozdawca nie chce zabrać głosu, to...
(Poseł Barbara Dolniak: Panie marszałku, ale Kodeks karny już przeprowadziliśmy. Ja jestem tylko sprawozdawcą w odniesieniu do projektu Kodeksu karnego. Natomiast teraz jest chyba ustawa o notariacie, jeżeli się nie mylę, tak?)
Tak, tak, tak. Dziękuję bardzo, pani poseł. Jeszcze nie zaczęliśmy kolejnego punktu. Dziękuję bardzo.
Jeżeli w tym punkcie nie ma więcej chętnych do zabrania głosu, to dziękujemy bardzo panu ministrowi za odpowiedzi.
Zamykam dyskusję.
Teksty wystąpień niewygłoszonych:
Wicemarszałek Krzysztof Bosak:
W związku z tym, że w czasie drugiego czytania zgłoszono do przedłożonego projektu ustawy poprawki, marszałek Sejmu kieruje ten projekt ustawy ponownie do Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach w celu przedstawienia sprawozdania.
Przystępujemy do rozpatrzenia punktu 3. porządku dziennego: Sprawozdanie Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka o komisyjnym projekcie ustawy o zmianie ustawy - Prawo o notariacie (druki nr 440 i 814).
Proszę pana posła Dominika Jaśkowca o przedstawienie sprawozdania komisji.
Proszę bardzo, panie pośle.
Poseł Sprawozdawca Dominik Jaśkowiec
Wicemarszałek Krzysztof Bosak:
Dziękuję bardzo, panie pośle.
Sejm ustalił, że w dyskusji nad tym punktem porządku dziennego wysłucha 5-minutowych oświadczeń w imieniu klubów i 3-minutowych oświadczeń w imieniu kół.
Otwieram dyskusję.
Jako pierwszy ma głos pan poseł Paweł Szrot, klub PiS.
Proszę bardzo, panie pośle. (Oklaski)
Wicemarszałek Krzysztof Bosak:
Dziękuję bardzo, panie pośle.
Zapraszam pana posła Krystiana Łuczaka z Koalicji Obywatelskiej do przedstawienia stanowiska klubu.
Proszę bardzo, panie pośle.
Wicemarszałek Krzysztof Bosak:
Dziękuję bardzo, panie pośle.
Zapraszam pana posła Sławomira Ćwika, który przedstawi stanowisko klubu Polska 2050.
Proszę bardzo, panie pośle.
Wicemarszałek Krzysztof Bosak:
Dziękuję bardzo, panie pośle.
Zapraszam pana posła Michała Pyrzyka, który przedstawi stanowisko klubu PSL.
Proszę bardzo.
Wicemarszałek Krzysztof Bosak:
Dziękuję bardzo, panie pośle.
Zapraszam panią poseł Katarzynę Ueberhan, która przedstawi stanowisko klubu Lewicy.
Proszę bardzo, pani poseł.
Wicemarszałek Krzysztof Bosak:
Dziękuję bardzo, pani poseł.
Mamy siedem pytań.
Ustalam czas na zadanie pytania na 1 minutę.
Zapraszam jako pierwszą panią poseł Barbarę Dolniak, Koalicja Obywatelska. Nie widzę pani poseł na sali.
Zapraszam pana posła Krzysztofa Haburę, Koalicja Obywatelska. Nie widzę pana posła.
Zapraszam pana posła Marcina Józefaciuka, Koalicja Obywatelska.
(Poseł Marcin Józefaciuk: Śmigam.)
Proszę zadawać pytanie.
Wicemarszałek Krzysztof Bosak:
Dziękuję bardzo, panie pośle.
Zapraszam pana posła Grzegorza Lorka, klub PiS.
Wicemarszałek Krzysztof Bosak:
Dziękuję bardzo, panie pośle.
Zapraszam panią poseł Annę Pieczarkę, klub PiS.
Wicemarszałek Krzysztof Bosak:
Dziękuję bardzo, pani poseł.
Zapraszam pana posła Jerzego Meysztowicza, klub Koalicja Obywatelska.
Wicemarszałek Krzysztof Bosak:
Dziękuję bardzo, panie pośle.
Zapraszam pana posła Michała Pyrzyka, klub PSL.
Wicemarszałek Krzysztof Bosak:
Dziękuję bardzo, panie pośle.
Zapraszam do odpowiedzi podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości panią minister Marię Ejchart.
Proszę bardzo, pani minister.
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Maria Ejchart
Wicemarszałek Krzysztof Bosak:
Dziękuję bardzo, pani minister.
Zapraszam sprawozdawcę komisji, posła Dominika Jaśkowca, oczywiście jeżeli chce jeszcze zabrać głos.
(Poseł Dominik Jaśkowiec: Nie.)
Nie ma woli. Dziękuję bardzo.
W takim razie lista posłów zapisanych do głosu jest wyczerpana.
Do trzeciego czytania projektu ustawy przystąpimy w bloku głosowań.
Zamykam dyskusję. Dziękuję bardzo.
Przechodzimy do kolejnego punktu porządku dziennego.
Przystępujemy do rozpatrzenia punktu 4. porządku dziennego: Sprawozdanie Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz ustawy - Prawo o ustroju sądów wojskowych (druki nr 988 i 1047).
Proszę pana posła Sławomira Ćwika o przedstawienie sprawozdania komisji.
Proszę bardzo, panie pośle.
Poseł Sprawozdawca Sławomir Ćwik
Wicemarszałek Krzysztof Bosak:
Dziękuję bardzo, panie pośle.
Przechodzimy do dyskusji.
Sejm ustalił, że w dyskusji nad tym punktem wysłucha 5-minutowych oświadczeń w imieniu klubów i 3-minutowych oświadczeń w imieniu kół.
Otwieram dyskusję.
Dyskusję zaczyna poseł Michał Woś, klub PiS. Ale posła Michała Wosia nie ma na sali, więc proszę poinformować go, że już jesteśmy w tym punkcie, mamy lekkie przyspieszenie.
Być może jest z nami pani poseł Aleksandra Kot, która zaprezentuje stanowisko klubu Koalicja Obywatelska.
(Poseł Aleksandra Kot: Jestem, jestem.)
Jest pani poseł, wspaniale. To zapraszam.
Wicemarszałek Krzysztof Bosak:
Dziękuję bardzo, pani poseł.
Znalazł się, jest już z nami pan poseł Michał Woś, zatem zapraszam go do wygłoszenia wystąpienia w imieniu klubu PiS.
Proszę bardzo, panie pośle.
Wicemarszałek Krzysztof Bosak:
Dziękuję bardzo, panie ministrze.
(Poseł Jerzy Meysztowicz: Pokrzyczał, pokrzyczał i uciekł.)
Zapraszam teraz pana posła Sławomira Ćwika, Polska 2050, stanowisko klubowe.
Proszę bardzo, panie pośle.
A, przepraszam, jeszcze zanim pan poseł zacznie... Miałem przywitać grupę, która przysłuchuje się naszym obradom: młodzież z zespołu szkół ekonomiczno-turystycznych w Jeleniej Górze, w której mieszka także moja rodzina. Pozdrawiamy serdecznie, szczególnie że szkoła obchodzi w tym roku swoje 80-lecie. Młodzież u nas gości na zaproszenie pani poseł Zofii Czernow, tak że pozdrawiamy i witamy serdecznie. (Oklaski)
Oddaję głos panu posłowi Sławomirowi Ćwikowi, Polska 2050.
Proszę bardzo.
Wicemarszałek Krzysztof Bosak:
Dziękuję bardzo, panie pośle.
Zapraszam pana posła Michała Pyrzyka, który przedstawi stanowisko klubu PSL.
Proszę bardzo, panie pośle.
Wicemarszałek Krzysztof Bosak:
Dziękuję bardzo, panie pośle.
Zanim zaproszę kolejnego posła do wystąpienia, chciałbym przywitać grupę, która dzisiaj gości w Sejmie, a mianowicie uczniów i nauczycieli z I Liceum Ogólnokształcącego im. Waleriana Łukasińskiego w Dąbrowie Górniczej, goszczących na zaproszenie poseł Katarzyny Stachowicz. Witamy serdecznie, życzymy dobrych wrażeń z Sejmu. (Oklaski)
Zapraszam panią poseł Katarzynę Ueberhan, która przedstawi stanowisko klubu Lewica.
Proszę bardzo, pani poseł.
Wicemarszałek Krzysztof Bosak:
Dziękuję bardzo, pani poseł.
Zapraszam pana posła Jarosława Sachajkę, który przedstawi stanowisko koła Republikanie.
Wicemarszałek Krzysztof Bosak:
Dziękuję bardzo, panie pośle.
Lista posłów zapisanych do głosu została wyczerpana.
Przechodzimy teraz do pytań. Mamy zgłoszonych, zdaje się, siedmiu posłów.
Ustalam czas pytania na minutę i zaczynamy od... Czekamy, aż system nam wyświetli...
Zaczynamy od pana posła Krzysztofa Habury z Koalicji Obywatelskiej.
Proszę bardzo, panie pośle. Zapraszamy.
Wicemarszałek Krzysztof Bosak:
Dziękuję bardzo, panie pośle.
Zapraszam posła Grzegorza Lorka, klub PiS.
Wicemarszałek Krzysztof Bosak:
Dziękuję bardzo, panie pośle.
Zapraszam pana posła Mariusza Krystiana, klub PiS.
Proszę bardzo, panie pośle.
Wicemarszałek Krzysztof Bosak:
Dziękuję bardzo, panie pośle.
Zapraszam panią poseł Klaudię Jachirę, klub Koalicja Obywatelska.
Wicemarszałek Krzysztof Bosak:
Dziękuję bardzo, pani poseł.
Zapraszam pana posła Jerzego Meysztowicza, Koalicja Obywatelska.
Wicemarszałek Krzysztof Bosak:
Dziękuję bardzo, panie pośle.
Pan poseł Jarosław Sachajako, Republikanie.
Proszę bardzo.
Wicemarszałek Krzysztof Bosak:
Dziękuję bardzo, panie pośle.
Zapraszam pana posła Patryka Jaskulskiego, Koalicja Obywatelska.
Proszę bardzo, panie pośle.
Wicemarszałek Krzysztof Bosak:
Dziękuję bardzo, panie pośle.
Zapraszam pana posła Michała Pyrzyka, klub PSL.
Wicemarszałek Krzysztof Bosak:
Dziękuję bardzo, panie pośle.
Zapraszam pana posła Janusza Kowalskiego, klub PiS.
Wicemarszałek Krzysztof Bosak:
Dziękuję bardzo, panie pośle.
Pan poseł Michał Wójcik, klub PiS.
Wicemarszałek Krzysztof Bosak:
Dziękuję bardzo, panie pośle.
Zapraszam pana posła Michała Wosia, klub PiS.
Wicemarszałek Krzysztof Bosak:
Dziękuję bardzo, panie pośle.
To było ostatnie pytanie.
(Wypowiedź poza mikrofonem)
Panie pośle, pan już pytanie zadawał, tak że nie zgadzam się na drugie pytanie.
(Poseł Krzysztof Habura: W formie sprostowania.)
W trybie sprostowania.
Bardzo proszę, 30 sekund i proszę zacytować, co pan prostuje.
Wicemarszałek Krzysztof Bosak:
Dziękuję bardzo, panie pośle.
(Poseł Michał Woś: Panie marszałku, czy mogę sprostować?)
Nie, nie przewidujemy sprostowań do sprostowań, panie pośle.
(Poseł Michał Woś: Ale została źle zrozumiana moja wypowiedź.)
Znaczy, ja mam wrażenie, że ta poprzednia wypowiedź była na tyle niejasna, że nawet nie wiadomo, co tu prostować.
(Poseł Michał Woś: Jedno zdanie. Mówię o sędziach.)
Bardzo proszę, jedno zdanie.
I idźmy do odpowiedzi ministra.
Wicemarszałek Krzysztof Bosak:
Dziękuję bardzo, panie pośle.
Teraz, po tej emocjonującej polemice, prosimy o odpowiedzi przedstawiciela rządu, którym będzie podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości pan minister Dariusz Mazur.
Proszę bardzo, panie ministrze.
Może pan tę kwestię sporną tutaj wyjaśni.
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Dariusz Mazur
Wicemarszałek Krzysztof Bosak:
Dziękuję bardzo, panie ministrze.
Jeżeli jest zainteresowanie i wola, to teraz jest moment na zabranie głosu przez sprawozdawcę komisji pana posła Sławomira Ćwika, ale nie widzę pana posła.
Zamykam zatem dyskusję.
W związku z tym, że w czasie...
Przepraszam bardzo, panie ministrze, czy ja panu przerwałem? Czy pan chciał jeszcze coś dodać?
(Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Dariusz Mazur: Nie, nie, ja już podziękowałem.)
Dobrze, dziękuję bardzo.
W związku z tym, że w czasie drugiego czytania zgłoszono do przedłożonego projektu ustawy wniosek o odrzucenie, marszałek Sejmu kieruje ten projekt ustawy ponownie do Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka w celu przedstawienia sprawozdania.
Na tym kończymy ten punkt.
Przystępujemy do rozpatrzenia punktów 5., 6. i 7. porządku dziennego:
5. Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (druk nr 1037).
6. Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (druk nr 1036).
7. Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (druk nr 1035).Proszę panią poseł Olgę Ewę Semeniuk-Patkowską o przedstawienie uzasadnień projektów ustaw zawartych w drukach nr 1037, 1036 i 1035.
Poseł Olga Ewa Semeniuk-Patkowska
Wicemarszałek Krzysztof Bosak:
Dziękuję bardzo, pani poseł.
Cieszę się, że pani do tego wzywa, bo to moje postulaty z okresu, kiedy rządziliście i kiedy podnosiliście VAT na nośniki energii. Podnosiłem to wielokrotnie w 2020 r. i później.
(Poseł Olga Ewa Semeniuk-Patkowska: Panie marszałku...)
(Poseł Zbigniew Krzysztof Kuźmiuk: My obniżaliśmy.)
Bardzo bym chciał, żeby tak było, że obniżaliście podatki, szczególnie VAT.
(Poseł Zbigniew Krzysztof Kuźmiuk: Było. Będę o tym mówił.)
Zanim przejdziemy do dyskusji, chcę przywitać wycieczkę goszczącą w Sejmie, uczniów z V Liceum Ogólnokształcącego im. Krzysztofa Kieślowskiego z Zielonej Góry, mojego rodzinnego miasta, tym bardziej miło mi powitać, którzy przybyli na zaproszenie posła Roberta Dowhana. Witamy serdecznie i życzymy dobrych wrażeń z obrad.
Teraz zapowiada się pasjonująca debata w sprawie obniżania podatków.
Otwieram dyskusję.
Zapraszam pana posła Zbigniewa Kuźmiuka, który przedstawi stanowisko klubu PiS.
Poseł Zbigniew Krzysztof Kuźmiuk
Wicemarszałek Krzysztof Bosak:
Dziękuję bardzo, panie pośle.
Tak, żebyśmy stali w prawdzie - w międzyczasie uzupełniłem sobie informację - chcę podać, że obniżone stawki były do 2022 r. i rząd Mateusza Morawieckiego podniósł je z dniem 1 stycznia 2023 r.: na gaz z zera do 23%, na prąd z 5% do 23% i na ogrzewanie z 5% do 23%.
(Poseł Zbigniew Krzysztof Kuźmiuk: Ale najpierw je obniżył.)
Dodatkowo wówczas pan premier i pani minister Moskwa kłamali, że było to motywowane wymogami Komisji Europejskiej, co było kłamstwem, ponieważ Unia Europejska wymaga wyłącznie 5-procentowej stawki, więc chcąc być w zgodzie z przepisami unijnymi, jedyne, co rząd PiS-u wówczas musiał zrobić, to podnieść stawkę na gaz z zera do 5%. Podniesienie stawki VAT na prąd i na ogrzewanie do 23% to była polityka waszego rządu, panie pośle.
(Poseł Zbigniew Krzysztof Kuźmiuk: Panie marszałku, przez rok obowiązywały obniżone stawki. Proszę to docenić.) (Oklaski)
Tak jest, do końca 2022 r., po czym podnieśliście je i do dziś są podniesione. Dziękuję bardzo, panie pośle.
(Poseł Zbigniew Krzysztof Kuźmiuk: Dzięki.)
Zapraszam do wygłoszenia wystąpienia klubowego panią poseł Katarzynę Kierzek-Koperską, Koalicja Obywatelska.
Proszę bardzo.
Poseł Katarzyna Kierzek-Koperska
Wicemarszałek Krzysztof Bosak:
Dziękuję bardzo, pani poseł.
Nim przejdziemy do kolejnego wystąpienia, pragnę przywitać kolejną grupę, która gości dzisiaj w Sejmie i przysłuchuje się naszym obradom, a mianowicie młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 54 w Częstochowie, która przybyła na zaproszenie pana posła Piotra Stracha. Witamy serdecznie i życzymy dobrych wrażeń z debaty podatkowej.
Zapraszam pana posła Norberta Pietrykowskiego, Polska 2050.
Proszę bardzo, panie pośle.
Wicemarszałek Krzysztof Bosak:
Dziękuję bardzo.
Zapraszam do zabrania głosu pana posła Mirosława Orlińskiego, który przedstawi stanowisko klubu PSL.
Proszę bardzo, panie pośle.
Wicemarszałek Krzysztof Bosak:
Dziękuję bardzo, panie pośle.
Zapraszam pana posła Dariusza Wieczorka, klub Lewicy.
Proszę bardzo, panie pośle.
Wicemarszałek Krzysztof Bosak:
Dziękuję bardzo, panie pośle.
Zapraszam pana posła Romana Fritza, Konfederacja.
Proszę bardzo, panie pośle.
Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:
Bardzo dziękuję.
Pani poseł Paulina Matysiak zabierze głos i przedstawi stanowisko koła Razem.
Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:
Bardzo dziękuję.
Pan poseł Jarosław Sachajko przedstawi stanowisko koła Republikanie.
Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:
Dziękuję bardzo.
Szanowni Państwo! Przywitajmy laureatów konkursu ˝Ślonsko godka˝, którzy przybyli z powiatu gliwickiego na zaproszenie pana posła Piotra Stracha. Witamy bardzo serdecznie. (Oklaski)
Przystępujemy do zadawania pytań.
Zapisało się 27 osób.
Czy ktoś jeszcze chciałby się dopisać na tej liście?
Jeżeli nie, to ją zamykam.
Ustalam czas na zadanie pytania - 1 minuta.
Jako pierwsza głos zabierze pani poseł Anna Baluch, Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:
Pan poseł Andrzej Kryj, Prawo i Sprawiedliwości.
Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:
Dziękuję.
Pan poseł Jarosław Krajewski, Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:
Dziękuję bardzo.
I do mównicy zbliża się pan marszałek Ryszard Terlecki.
(Poseł Zbigniew Krzysztof Kuźmiuk: Brawo, panie marszałku!) (Oklaski)
Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:
Dziękuję bardzo.
Pan poseł Krzysztof Lipiec, Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:
Dziękuję.
Pani poseł Ewa Leniart, Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:
Bardzo dziękuję.
Pan poseł Władysław Dajczak, Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:
Dziękuję.
Pan poseł Sylwester Tułajew, Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:
Pani poseł Lidia Czechak, Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:
Pan poseł Mariusz Krystian, Prawo i Sprawiedliwość.
Pani poseł Klaudia Jachira, Koalicja Obywatelska.
(Poseł Janusz Kowalski: Nie ma.)
Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:
Pan poseł Jarosław Wiesław Wieczorek, Prawo i Sprawiedliwość.
Poseł Jarosław Wiesław Wieczorek
Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:
Dziękuję.
Pani poseł Agnieszka Anna Soin, Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:
Dziękuję.
Pani poseł Magdalena Filipek-Sobczak, Prawo i Sprawiedliwość.
Poseł Magdalena Filipek-Sobczak
Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:
Dziękuję.
Pani poseł Barbara Bartuś, Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:
Pani poseł, dziękuję.
Pani poseł Małgorzata Pępek, Koalicja Obywatelska.
Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:
Pan poseł Grzegorz Piechowiak, Prawo i Sprawiedliwość.
Pani poseł Zofia Czernow, Koalicja Obywatelska.
W międzyczasie przywitam samorządowców z powiatu wadowickiego, ze starostą Mirosławem Sordylem i burmistrzem Andrychowa Beatą Smolec. Witamy bardzo serdecznie.
Proszę bardzo, pani poseł.
Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:
Dziękuję bardzo.
Pan poseł Zbigniew Bogucki.
Pan poseł Krzysztof Grabczuk, Koalicja Obywatelska.
Był na sali pan poseł, ale... Jest. Dobrze.
Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:
Pani poseł Alicja Łuczak, Koalicja Obywatelska.
Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:
Dziękuję bardzo.
Pan poseł Zbigniew Krzysztof Kuźmiuk, Prawo i Sprawiedliwość.
Poseł Zbigniew Krzysztof Kuźmiuk
Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:
Szanowni Państwo! Przywitajmy znajdujących się na galerii starostów: starostę powiatu kamiennogórskiego Małgorzatę Krzyszkowską, starostę powiatu karkonoskiego Krzysztofa Kwiatkowskiego i starostę powiatu jaworskiego Michała Bandera, którzy przybyli na zaproszenie pani poseł Iwony Krawczyk. (Oklaski)
A teraz pan poseł Jarosław Sachajko.
Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:
Dziękuję.
Szanowni Państwo! Przywitajmy sołtysów z gminy Dąbrowa w województwie opolskim wraz z panią wójt i przewodniczącym rady gminy, którzy przybyli na zaproszenie pana posła Tomasza Kostusia. Przywitajmy państwa bardzo serdecznie. (Oklaski)
Teraz pan poseł Paweł Rychlik, Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:
Pani poseł Izabela Bodnar, Polska 2050 - Trzecia Droga.
Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:
Pan poseł Norbert Pietrykowski, Polska 2050 - Trzecia Droga.
Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:
Pani poseł Wioletta Maria Kulpa, Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:
Pan poseł Janusz Kowalski, Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:
Dziękuję bardzo.
Proszę o zabranie głosu podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów pana ministra Jarosława Nenemana.
W drugiej kolejności przedstawiciel wnioskodawców pani poseł Olga Semeniuk-Patkowska.
Proszę bardzo, panie ministrze.
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Jarosław Neneman
Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:
Dziękuję bardzo.
Pan minister w formie dzisiaj, jak widać.
Pani poseł Olga Ewa...
(Poseł Olga Ewa Semeniuk-Patkowska: Semeniuk-Patkowska.)
...Semeniuk-Patkowska.
Proszę bardzo.
Poseł Olga Ewa Semeniuk-Patkowska
Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:
Bardzo dziękuję.
Zamykam dyskusję.
W dyskusji zgłoszono wnioski o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektów ustaw zawartych w drukach nr 1037, 1036 i 1035.
Zgłoszono także wnioski o przystąpienie do drugiego czytania projektów ustaw zawartych w drukach nr 1037, 1036 i 1035 bez kierowania ich do komisji.
Do głosowania nad tymi wnioskami przystąpimy w bloku głosowań.
Przystępujemy do rozpatrzenia punktu 8. porządku dziennego: Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (druk nr 966).
Proszę pana posła Przemysława Wiplera o przedstawienie uzasadnienia projektu ustawy.
Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:
Bardzo dziękuję.
Sejm ustalił, że w dyskusji nad tym punktem porządku dziennego wysłucha 5-minutowych oświadczeń w imieniu klubów i 3-minutowych oświadczeń w imieniu kół.
Otwieram dyskusję.
Pierwszy głos zabierze pan poseł Janusz Kowalski, który przedstawi stanowisko Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:
Dziękuję.
Pani poseł Katarzyna Kierzek-Koperska przedstawi stanowisko klubu Koalicja Obywatelska.
Poseł Katarzyna Kierzek-Koperska
Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:
Dziękuję.
Szanowni Państwo! Przywitajmy członków koła debatowego XXIX Liceum Ogólnokształcącego z Łodzi, którzy są gośćmi pana posła Krzysztofa Habury. Witamy bardzo serdecznie.
Bardzo proszę pana posła Piotra Górnikiewicza o przedstawienie stanowiska klubu Polska 2050.
Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:
Dziękuję.
Pani poseł Jolanta Zięba-Gzik przedstawi stanowisko Klubu Parlamentarnego Polskie Stronnictwo Ludowe - Trzecia Droga.
Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:
Bardzo dziękuję.
Pan poseł Michał Połuboczek przedstawi stanowisko klubu Konfederacja.
Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:
My także dziękujemy.
Czy pan poseł Jarosław Sachajko jest? Nie ma.
Przystępujemy zatem do zadawania pytań.
Ktoś z państwa posłów chciałby się jeszcze dopisać? Zapraszam.
Jeżeli nie ma już chętnych, to zamykam listę.
Ustalam czas na zadanie pytania - 1 minuta.
Jako pierwszy głos zabierze pan poseł Jarosław Krajewski, którego nie widać.
Ale idzie do nas pani poseł Lidia Czechak, Prawo i Sprawiedliwość.
(Poseł Lidia Czechak: Tak.)
Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:
Dziękuję.
Pan poseł Mariusz Krystian, Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:
Dziękuję.
Pan poseł Jarosław Sachajko. Nie widzę.
Jest pani poseł Agnieszka Anna Soin? Nie ma.
(Głos z sali: Nie ma.)
Pani poseł Małgorzata Pępek? Nie ma.
(Głos z sali: Nie ma.)
Pan poseł Paweł Rychlik? Nie ma.
Pani poseł Magdalena Filipek-Sobczak, Prawo i Sprawiedliwość.
(Głos z sali: Jest.)
Poseł Magdalena Filipek-Sobczak
Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:
Dziękuję.
Pani poseł Anna Baluch, Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:
Dziękuję.
Pani poseł Bożena Lisowska, Koalicja Obywatelska.
Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:
Dziękuję.
Pan poseł Marcin Porzucek, Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:
Pan poseł Grzegorz Macko, Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:
Dziękuję.
Pan poseł Sylwester Tułajew, Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:
Pan poseł Jarosław Krajewski, Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:
Pani poseł Agnieszka Anna Soin, Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:
Pan poseł Sławomir Ćwik, Polska 2050.
Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:
Dziękuję bardzo.
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, pan minister Jarosław Neneman.
Zapraszam bardzo serdecznie.
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Jarosław Neneman
Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:
Dziękuję bardzo.
Szanowni państwo, przywitajmy wycieczkę, gości z Mniszka: koło gospodyń wiejskich i szkołę podstawową, którzy przybyli na zaproszenie pana posła Kazimierza Chomy. Witamy bardzo serdecznie. (Oklaski)
Teraz przedstawiciel wnioskodawców pan poseł Wipler.
Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:
Zamykam dyskusję.
Marszałek Sejmu, po zasięgnięciu opinii Prezydium Sejmu, proponuje, aby Sejm skierował poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, zawarty w druku nr 966, do Komisji Finansów Publicznych w celu rozpatrzenia.
Jeżeli nie usłyszę sprzeciwu, będę uważał, że Sejm propozycję przyjął.
Sprzeciwu nie słyszę.
Szanowni Państwo Posłowie! Komisja Regulaminowa, Spraw Poselskich i Immunitetowych przedłożyła sprawozdanie w sprawie wniosku zastępcy prokuratora okręgowego do spraw wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie z dnia 31 stycznia 2025 r. o wyrażenie zgody przez Sejm na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej posła Mariusza Błaszczaka, druk nr 1066.
W związku z tym, po uzyskaniu jednolitej opinii Konwentu Seniorów, Marszałek Sejmu podjął decyzję o uzupełnieniu porządku dziennego o punkt obejmujący rozpatrzenie tego sprawozdania.
Przystępujemy do rozpatrzenia punktu 9. porządku dziennego: Sprawozdanie Komisji Kultury i Środków Przekazu o poselskim projekcie uchwały w sprawie uczczenia Macieja Kazimierza Sarbiewskiego w 430. rocznicę urodzin (druki nr 1046 i 1048).
Proszę pana posła Piotra Babinetza o przedstawienie sprawozdania komisji.
Poseł Sprawozdawca Piotr Babinetz
Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:
Bardzo dziękuję.
Sejm ustalił, że w dyskusji nad tym punktem porządku dziennego wysłucha 5-minutowych oświadczeń w imieniu klubów i 3-minutowych oświadczeń w imieniu... Przepraszam bardzo, rutyna.
Jeszcze raz. Sejm ustalił, że w dyskusji nad tym punktem porządku dziennego wysłucha 3-minutowych oświadczeń w imieniu klubów i kół.
(Poseł Tadeusz Samborski: Niech tak będzie. Niech będą 5-minutowe.)
Jeżeli pan poseł zmieści swoją wypowiedź w 5 minutach, nie będę przeszkadzał.
(Poseł Tadeusz Samborski: Dziękuję.)
Otwieram dyskusję.
Pan poseł Tomasz Zieliński, Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:
Dziękuję bardzo.
Pani poseł Elżbieta Gapińska przedstawi stanowisko Klubu Parlamentarnego Koalicja Obywatelska.
Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:
Bardzo dziękuję pani poseł, także za przypomnienie, że to nasz okręg wyborczy.
Pani poseł Barbara Okuła przedstawi stanowisko Klubu Parlamentarnego Polska 2050.
Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:
Dziękuję bardzo.
Pan poseł Tadeusz Samborski przedstawi stanowisko Klubu Parlamentarnego Polskie Stronnictwo Ludowe - Trzecia Droga.
Proszę bardzo.
Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:
Bardzo dziękuję panu posłowi.
Pan poseł Bronisław Foltyn przedstawi stanowisko Konfederacji.
Wicemarszałek Dorota Niedziela:
Bardzo dziękuję.
To było ostatnie wystąpienie w imieniu klubów.
Przechodzimy do pytań.
Jako pierwszego zapraszam pana posła Łukasza Ściebiorowskiego, Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska. Nie widzę.
Pan poseł Paweł Rychlik, klub...
(Poseł Łukasz Ściebiorowski: Jestem, pani marszałek.)
A, bardzo proszę.
Ustalam czas na 1 minutę.
(Poseł Łukasz Ściebiorowski: Przepraszam, ale idę z posiedzenia komisji. Nie spodziewałem się takiego przyspieszenia.)
Spokojnie, panie pośle, proszę, spokojnie.
Wicemarszałek Dorota Niedziela:
Jak najbardziej.
Zapraszam pana posła Pawła Rychlika, a pan poseł Łukasz Ściebiorowski przyjdzie w drugiej części swojej wypowiedzi.
(Głos z sali: Nie ma chyba. Nie ma.)
(Poseł Łukasz Ściebiorowski: Nie da się tak.)
Nie ma.
To został pan poseł Adam Krzemiński, Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska.
Wicemarszałek Dorota Niedziela:
Dziękuję bardzo, panie pośle.
Zapraszam jeszcze raz pana posła Łukasza Ściebiorowskiego, Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska.
Wicemarszałek Dorota Niedziela:
Bardzo dziękuję.
Na tym lista posłów zapisanych do głosu została wyczerpana.
Czy poseł sprawozdawca komisji chce zabrać głos?
(Wypowiedź poza mikrofonem)
Zapraszam pana posła Piotra Babinetza.
Wicemarszałek Dorota Niedziela:
Bardzo dziękuję, panie pośle.
Zamykam dyskusję.
Do głosowania nad projektem uchwały przystąpimy w bloku głosowań.
Przystępujemy do rozpatrzenia punktu 10. porządku dziennego: Sprawozdanie Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych w sprawie wniosku oskarżyciela prywatnego Krzysztofa Brejzy reprezentowanego przez adwokat Dorotę Brejzę z dnia 17 stycznia 2025 r. o wyrażenie zgody przez Sejm na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej posła Jarosława Kaczyńskiego (druk nr 1049).
Proszę pana posła Tomasza Głogowskiego o przedstawienie sprawozdania komisji.
Bardzo proszę, panie pośle.
Poseł Sprawozdawca Tomasz Głogowski
Wicemarszałek Dorota Niedziela:
Bardzo dziękuję, panie pośle.
Pozwólcie państwo, że w imieniu swoim i państwa powitam Szkołę Podstawową nr 2 im. Czesława Niemena w Korfantowie. Jesteście z nami? Pozdrawiam bardzo serdecznie. Państwo przyjechaliście na zaproszenie pani poseł Danuty Jazłowieckiej, ale myślę, że w imieniu pani poseł pani poseł Jachira was oprowadzi po Sejmie i wytłumaczy wam, na czym polega praca posła. Myślę, że będziecie mieć same dobre wspomnienia, chociaż nie mam dla was dobrej wiadomości, bo będziecie mieć chwilę przerwy. Ale posłuchajcie jeszcze czytania regulaminu Sejmu, który dotyczy sprawy immunitetowej. Bardzo pozdrawiam i życzę miłych wspomnień. (Oklaski)
Przypominam, że Sejm, zgodnie z art. 133 ust. 6 regulaminu Sejmu, rozpatruje sprawozdanie komisji, wysłuchując jedynie sprawozdawcy. Prawo do zabrania głosu przysługuje również posłowi, którego wniosek dotyczy.
Nad sprawozdaniem tym nie przeprowadza się dyskusji.
W przypadku wyrażenia woli oddałabym głos panu posłowi Jarosławowi Kaczyńskiemu, ale pan poseł Jarosław Kaczyński nie wyraził woli zabrania głosu.
Do głosowania w tej sprawie przystąpimy w bloku głosowań.
Proszę państwa, oczywiście bardzo was pozdrawiam, ale ogłaszam przerwę do godz. 19.30. Myślę, że jeszcze będziecie mieć dużo czasu, żeby zobaczyć różne zakamarki Sejmu. Dziękuję bardzo.
(Przerwa w posiedzeniu od godz. 18 min 03 do godz. 19 min 32)
Wicemarszałek Dorota Niedziela:
Dzień dobry państwu.
Wznawiam obrady.
Komisja Regulaminowa, Spraw Poselskich i Immunitetowych przedłożyła sprawozdanie w sprawie wniosku kierownika Zespołu Śledczego nr 2 Prokuratury Krajowej z dnia 24 lutego 2025 r. o wyrażenie zgody przez Sejm na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej oraz zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie posła Dariusza Mateckiego, druk nr 1067.
W związku z tym, po uzyskaniu jednolitej opinii Konwentu Seniorów, marszałek Sejmu podjął decyzję o uzupełnieniu porządku dziennego o punkt obejmujący rozpatrzenie tego sprawozdania.
Przystępujemy do rozpatrzenia punktu 11. porządku dziennego: Sprawozdanie Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych w sprawie wniosku Kierownika Zespołu Śledczego Nr 2 Prokuratury Krajowej z dnia 24 lutego 2025 r. o wyrażenie zgody przez Sejm na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej oraz zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie posła Dariusza Mateckiego (druk nr 1067).
Proszę pana posła Łukasza Osmalaka o przedstawienie sprawozdania komisji.
Bardzo proszę, panie pośle.
(Głos z sali: Tylko dokładnie, rzetelnie.)
Poseł Sprawozdawca Łukasz Osmalak
Wicemarszałek Dorota Niedziela:
Dziękuję bardzo.
Przypominam, że Sejm... (Gwar na sali)
(Głos z sali: Wstyd!)
(Głos z sali: Jak wy się nie wstydzicie? Wszyscy słyszeliście...)
(Poseł Witold Zembaczyński: Wystarczy nie kraść.)
(Wypowiedź poza mikrofonem)
Ale panie pośle, albo się państwo uspokoicie, albo zrobimy przerwę.
(Poseł Michał Wójcik: A co się mamy uspokajać?)
Zakłóca pan obrady, nie pozwala pan koledze na wystąpienie, panie pośle.
(Poseł Michał Wójcik: Co, mam sobie nalepić taśmę na usta?)
Nie, proszę słuchać.
(Głos z sali: Cała Polska to słyszała na żywo. Wstyd!)
(Poseł Anita Czerwińska: Pani minister przed chwilą pomówiła pana posła.)
(Wypowiedź poza mikrofonem)
(Poseł Anita Czerwińska: Pani pomówiła posła.)
Czy państwo potrzebujecie chwilę, żeby uspokoić rozmowy na sali?
(Poseł Anita Czerwińska: Ale to niech pani reaguje adekwatnie do sytuacji.)
Czy ja powiedziałam coś do pani poseł, czy proszę, żeby sala się uspokoiła, żeby pan poseł Matecki mógł wystąpić? Bo dopóki się państwo nie uspokoją, nie będziemy kontynuować.
Możemy zacząć, tak?
(Poseł Dariusz Matecki: Tak, oczywiście.)
Przypominam, że Sejm...
Panie pośle, jeszcze chwilę, bo muszę odczytać tę formułkę.
(Poseł Dariusz Matecki: Dobrze, proszę bardzo.)
Przypominam, że Sejm, zgodnie z art. 133 ust. 6 regulaminu Sejmu, rozpatruje sprawozdanie komisji, wysłuchując jedynie sprawozdawcy. Prawo do zabrania głosu przysługuje również posłowi, którego wniosek dotyczy.
Nad sprawozdaniem tym nie przeprowadza się dyskusji.
W związku z tym, że pan poseł Dariusz Matecki wyraził wolę zabrania głosu, zapraszam pana posła Dariusza Mateckiego.
Wicemarszałek Dorota Niedziela:
Czy ja mogę prosić, panie pośle Matecki? Panie pośle Matecki, bardzo proszę do mnie. Czy pan poseł się zrzeka immunitetu, czy pan tylko cytował? Bo musi pan złożyć pismo, złożyć to pisemnie.
W związku ze złożonym oświadczeniem marszałek Sejmu, na podstawie art. 8 ust. 3 ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, zwróci się do Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych o przedstawienie opinii co do formalnej poprawności tego oświadczenia.
W dniu jutrzejszym planowane są tajne obrady Sejmu.
Informuję, że ze zgłoszenia wniosku o uchwalenie tajności obrad wynikają następujące konsekwencje organizacyjne, m.in.:
- podczas rozstrzygania tego wniosku... (Gwar na sali)
Czy ja mogę prosić o spokój?
...oraz podczas obrad Sejmu objętych tajnością nie mogą być obecne osoby niespełniające wymogów dostępu do informacji niejawnych o określonej klauzuli tajności,
- posłowie i inni uczestnicy obrad dotyczących rozstrzygania tego wniosku oraz obrad Sejmu objętych tajnością, a także osoby wykonujące zadania związane z zabezpieczeniem i obsługą tych obrad, z wyłączeniem osób wyznaczonych do bezpośredniej obsługi obrad zgodnie z zarządzeniem szefa Kancelarii Sejmu wydanym na podstawie § 4 zarządzenia nr 6 marszałka Sejmu z dnia 27 maja 2014 r., nie mogą utrwalać przebiegu obrad, w szczególności rejestrować lub transmitować obrazu i dźwięku ani sporządzać notatek z ich przebiegu.
Informuję również, że posłowie i inni uczestnicy obrad dotyczących rozstrzygania tego wniosku oraz obrad Sejmu objętych tajnością oraz osoby wykonujące zadania związane z zabezpieczeniem i obsługą tych obrad:
- nie mogą posiadać w czasie obrad urządzeń umożliwiających rejestrację lub transmisję obrazu i dźwięku, nawiązywanie łączności oraz innych urządzeń umożliwiających ujawnienie informacji,
- nie mogą posiadać w czasie obrad bagażu podręcznego, w szczególności torebek i teczek,
- są obowiązani poddać się przed każdorazowym wejściem do sali posiedzeń Sejmu, pod rygorem odmowy wstępu na posiedzenie, kontroli w bramce detekcyjnej, a w razie potrzeby także za pomocą innych przyrządów stosowanych przez funkcjonariusza Straży Marszałkowskiej.
Informuję, że posłowie i uczestnicy obrad biorący udział w posiedzeniu niejawnym podpisują się na liście obecności wyłożonej przy wejściu do kuluarów.
Na tym zakończyliśmy rozpatrywanie punktów porządku dziennego zaplanowanych na dzień 5 marca.
Informuję, że zgłosili się posłowie w celu wygłoszenia oświadczeń poselskich.
Czy ktoś z państwa posłów i posłanek pragnie jeszcze wygłosić oświadczenie?
Jeśli tak, to proszę o zapisanie się.
Nie widzę chętnych.
Listę posłów zgłoszonych...
(Poseł Łukasz Mejza: Przepraszam, ja jeszcze chciałbym się zapisać.)
To proszę się zapisać, panie pośle.
...do oświadczeń uważam zatem za zamkniętą.
Ustalam czas na 1,5 minuty.
Jako pierwszy pan poseł Roman Fritz, Klub Poselski Konfederacja.
Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:
Dziękuję serdecznie.
Witam państwa po 3 miesiącach. Cieszę się, że jestem z wami.
(Poseł Roman Fritz: Witamy pięknie, panie marszałku.)
Pan poseł Włodzimierz Skalik, Konfederacja.
Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:
Dziękuję serdecznie.
Pan poseł Andrzej Tomasz Zapałowski.
(Poseł Włodzimierz Skalik: Bardzo niecierpliwy pan...)
Proszę pana, jestem tak niecierpliwy, że poprzedniej osobie dodałem 2 minuty. Po prostu musi mi pan wybaczyć, nie mam w sobie tyle cierpliwości.
Proszę bardzo.
Poseł Andrzej Tomasz Zapałowski
Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:
Dziękuję serdecznie.
Pan poseł Jarosław Sachajko.
Bardzo proszę.
(Poseł Jarosław Sachajko: Biegnę już do pana marszałka. Cieszę się, że w takim zdrowiu.)
Widzę, widzę. Dawaj, Jarek, dawaj.
Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:
Dziękuję serdecznie.
Pan poseł Grzegorz Lorek, Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość.
Bardzo proszę.
Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:
Dziękuję.
Pan poseł Robert Wardzała, Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska.
Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:
Dziękuję bardzo.
Pani poseł Magdalena Filipek-Sobczak, Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość.
Proszę.
Poseł Magdalena Filipek-Sobczak
Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:
Dziękuję.
Pani poseł Agnieszka Anna Soin, Prawo i Sprawiedliwość.
Bardzo proszę.
Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:
Dziękuję bardzo.
Pani poseł Anna Pieczarka, Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:
Dziękuję.
Pan poseł Mariusz Gosek, Prawo i Sprawiedliwość. Jest pan poseł? Nie ma.
Pani poseł Anna Baluch, Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość.
Zapraszam.
Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:
Dziękuję, pani poseł.
Pani poseł Anna Wojciechowska, Koalicja Obywatelska. Nie widzę.
Pan poseł Paweł Sałek, Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość.
Proszę.
Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:
Dziękuję serdecznie.
Pani posłanka Joanna Wicha. Nieobecna.
Pan poseł Krzysztof Habura, Koalicja Obywatelska.
(Poseł Krzysztof Habura: Obecny.)
Obecny.
Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:
Dziękuję.
Pan poseł Waldemar Andzel, Prawo i Sprawiedliwość.
Proszę bardzo.
Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:
Dziękuję.
Pan poseł Marcin Józefaciuk, Koalicja Obywatelska.
Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:
Dziękuję.
Pan poseł Władysław Kurowski, Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:
Dziękuję bardzo.
Pan poseł Patryk Wicher, Prawo i Sprawiedliwość.
Bardzo proszę.
Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:
Dziękuję.
Pani posłanka Paulina Matysiak, koło Razem.
Zapraszam.
Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:
Dziękuję.
Pan poseł Szymon Giżyński, Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:
Proszę bardzo.
Bardzo proszę, pani poseł. Jest pani poseł? Nie widzę. Jest, przepraszam. Wzrok mam za krótki.
Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:
Dziękuję.
Pani poseł Wioletta Maria Kulpa, Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:
Dziękuję bardzo.
Pani poseł Bożena Lisowska, Koalicja Obywatelska.
Bardzo proszę.
Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:
Dziękuję serdecznie.
Bardzo proszę pana posła.
Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:
Pan poseł Bartłomiej Dorywalski.
Dziękuję, panie pośle.
Bardzo proszę.
Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:
Dziękuję bardzo.
Pani poseł Ewa Leniart.
Bardzo proszę.
Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:
Dziękuję bardzo.
Pan poseł Mariusz Krystian.
Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:
Dziękuję bardzo.
Z tegoż PSL-u pan poseł Adam Dziedzic. Nie ma.
Pani posłanka Klaudia Jachira, nie z PSL-u. Też nie ma.
Pani poseł Barbara Bartuś, Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość. Jest.
Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:
Dziękuję.
Pan poseł Michał Woś, Prawo i Sprawiedliwość.
Pan poseł Fryderyk Sylwester Kapinos, Prawo i Sprawiedliwość.
Poseł Fryderyk Sylwester Kapinos
Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:
Dziękuję bardzo serdecznie, panie pośle.
Pani poseł Agata Wojtyszek.
Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:
Dziękuję.
Pani poseł Anna Dąbrowska-Banaszek.
Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:
Pan poseł Grzegorz Macko.
Pan poseł Artur Jarosław Łącki, Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska.
Zapraszam.
Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:
Dziękuję bardzo.
Pani poseł Maria Koc, Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:
Pani poseł Agnieszka Górska, Prawo i Sprawiedliwość.
Pani poseł.
Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:
Pani poseł Maja Ewa Nowak, Polska 2050 - Trzecia Droga.
Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:
Dziękuję.
Pan poseł Paweł Rychlik, Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:
Proszę bardzo, panie pośle.
Pan poseł Bronisław Foltyn, Konfederacja.
Bardzo proszę.
Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:
Nie było to miłe na koniec, powiem panu szczerze.
(Poseł Bronisław Foltyn: No nie było, no. Mogło być wcześniej.)
Nie, po prostu nie ma pana marszałka Hołowni i nie ma wielkiej czci dla tych, którzy obrażają nieobecnych.
(Poseł Bronisław Foltyn: Ale mnie też nie było wczoraj na tej konferencji.)
Pan poseł Łukasz Mejza. Nie ma.
W ten sposób uratowaliśmy się przed obrażeniem innych.
No dobrze, proszę państwa...
Na tym zakończyliśmy oświadczenia poselskie. Zarządzam przerwę w posiedzeniu do jutra, tj. 6 marca 2025 r., do godz. 9.
Teksty wystąpień niewygłoszonych:
Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:
Do widzenia państwu, chociaż wydaje mi się, że zostałem sam na tej sali, więc żegnam również siebie, w bardzo sympatyczny sposób. Dziękuję.
(Przerwa w posiedzeniu o godz. 21 min 04)