10. kadencja, 30. posiedzenie, 1. dzień (05-03-2025)

9. punkt porządku dziennego:

Sprawozdanie Komisji Kultury i Środków Przekazu o poselskim projekcie uchwały w sprawie uczczenia Macieja Kazimierza Sarbiewskiego w 430. rocznicę urodzin (druki nr 1046 i 1048).

Poseł Tomasz Zieliński:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość przedstawiam stanowisko dotyczące poselskiego projektu uchwały w sprawie uczczenia Macieja Kazimierza Sarbiewskiego w 430. rocznicę urodzin, druk nr 1046.

    24 lutego 1595 r. urodził się Maciej Kazimierz Sarbiewski, herbu Prawdzic, syn Mateusza, dziedzica Sarbiewa, i Anastazji Milewskiej. Jego biogram w Encyklopedii powszechnej Orgelbranda zaczyna się od słów: wielki, genialny poeta łacińsko-polski, od współczesnych Horacym polskim zwany.

    Sarbiewski zadebiutował w 1617 r. panegirykiem na cześć przyszłego biskupa żmudzkiego. W latach 1622-1625 przebywał w Rzymie, rozpoczął naukę w Collegium Romanum, gdzie studiował teologię i jednocześnie rozwijał swój talent poetycki. W 1623 r. po raz pierwszy wystąpił publicznie, recytując podczas uroczystości intronizacyjnych nowego papieża Urbana VIII poemat ˝Złoty wiek˝. W tym też roku otrzymał święcenia kapłańskie. W 1625 r. wydał pierwszy zbiór poezji w języku łacińskim, który rozsławił go w całej Europie. Po powrocie do kraju został profesorem retoryki w kolegium w Połocku, a następnie na Akademii Wileńskiej wykładał filozofię, teologię i retorykę. Uzyskał doktorat z filozofii, a następnie z teologii. Od 1635 r. aż do śmierci w 1640 r. był kaznodzieją króla Władysława IV Wazy, zdobył też wtedy dość duże wpływy na dworze królewskim. Był jednym z największych poetów europejskich epoki baroku. Jego ˝Księgi liryczne˝ doczekały się kilkudziesięciu wydań w całej Europie. Król Władysław IV, kiedy dowiedział się o śmierci Macieja Sarbiewskiego, powiedział, cytuję: już nie będzie komu ożywiać na dworze moim ślicznych nadbrzeżów Tybru, ani wesołej mowie przyjacielskiej dać życie, ani boleść nóg moich przyjemnością śpiewania uspokajać.

    Maciej Sarbiewski doczekał się ze wszystkich poetów polskich największej ilości przekładów i wydań swoich prac za granicą. Pozostawił po sobie wiele tomów kazań, rozpraw i poezji. Obok liryki religijnej i patriotycznej wiele utworów poświęcił przyrodzie. Biorąc powyższe pod uwagę, Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość popiera poselski projekt uchwały w sprawie uczczenia Macieja Kazimierza Sarbiewskiego w 430. rocznicę urodzin. Dziękuję bardzo. (Oklaski)


Przebieg posiedzenia