10. kadencja, 30. posiedzenie, 1. dzień (05-03-2025)
3. punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka o komisyjnym projekcie ustawy o zmianie ustawy - Prawo o notariacie (druki nr 440 i 814).
Poseł Sprawozdawca Dominik Jaśkowiec:
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Mam zaszczyt przedstawić sprawozdanie Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka o komisyjnym projekcie ustawy o zmianie ustawy - Prawo o notariacie.
Omawiana ustawa jest reakcją Komisji do Spraw Petycji na petycję skierowaną do Sejmu Rzeczypospolitej, którą komisja uznała za zasadną. Celem ustawy jest likwidacja ograniczenia w powołaniu zastępców notarialnych na notariusza, gdy od doręczenia im uchwały o wyniku egzaminu notarialnego minęło więcej niż 10 lat. W obowiązującym stanie prawnym zastępca notarialny nie może ubiegać się o powołanie na stanowisko notariusza, jeżeli w terminie 10 lat od doręczenia mu uchwały o wyniku egzaminu notarialnego nie złożył wniosku o takie powołanie. Po upływie tego terminu osoba zainteresowana może przystąpić ponownie do egzaminu notarialnego bez odbycia aplikacji notarialnej. Jednak przy obecnym brzmieniu omawianych przepisów zastępcy notarialni nawet po ponaddziesięcioletnim zatrudnieniu w charakterze zastępcy notarialnego, jeżeli zostaną skreśleni z wykazu zastępców notarialnych przez radę właściwej izby notarialnej, mają przez okres 10 lat od tego skreślenia możliwość ubiegania się o powołanie na stanowisko notariusza bez konieczności ponownego złożenia egzaminu notarialnego. Przepisy te są zarówno nielogiczne, jak i niekorzystne dla zastępców notarialnych, którzy jako wpisani do wykazu zastępców notarialnych i zatrudnieni w kancelarii notarialnej dokonują czynności notarialnych, a jeśli od doręczenia im uchwały o wyniku egzaminu notarialnego minęło więcej niż 10 lat, nie mogą zostać powołani na stanowisko notariusza bez wcześniejszego wykreślenia z wykazu zastępców notarialnych. Dlatego projektowana ustawa przewiduje, że zastępca notarialny zatrudniony w kancelarii notarialnej łącznie przez okres co najmniej 10 lat poprzedzających datę złożenia wniosku będzie mógł ubiegać się o powołanie na stanowisko notariusza także po upływie 10 lat od doręczenia mu uchwały o wyniku egzaminu notarialnego.
Podsumowując: skutkiem projektowanej ustawy będzie likwidacja nieuzasadnionego merytorycznie przepisu ograniczającego możliwość powołania na notariusza niektórych zastępców notarialnych.
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka po rozpatrzeniu projektu ustawy na posiedzeniu w dniu 4 lutego 2025 r. wnosi, aby Wysoki Sejm ustawę przyjął. Dziękuję bardzo. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia