10. kadencja, 30. posiedzenie, 1. dzień (05-03-2025)

9. punkt porządku dziennego:

Sprawozdanie Komisji Kultury i Środków Przekazu o poselskim projekcie uchwały w sprawie uczczenia Macieja Kazimierza Sarbiewskiego w 430. rocznicę urodzin (druki nr 1046 i 1048).

Poseł Adam Krzemiński:

    Wielce Szanowna Pani Marszałkini! Wysoka Izbo! Uchwała ma upamiętnić jezuitę Macieja Kazimierza Sarbiewskiego, najwybitniejszego łacińskiego poetę XVII w. To ceniony teoretyk poezji, pierwszy w Europie sławny poeta polski i pierwszy przed Sienkiewiczem tak popularny autor polski. Dzięki używaniu łaciny już za życia osiągnął w Europie ogromny rozgłos i rozsławił kulturę Polski w stopniu później niespotykanym. Ogłoszono go Horatio par, czyli równym Horacemu, przecież największemu poecie starożytności. Cieszę się więc, że honorujemy syna naszej ziemi.

    Tylko nieliczni, nawet na Mazowszu, wiedzą, że do dziś istnieje Sarbiewo, rodzinna wieś Macieja Kazimierza Sarbiewskiego, gdzie 24 lutego 1595 r. pierwszy sławny poeta z Mazowsza przyszedł na świat. Również na Mazowszu poeta z Sarbiewa umarł i został pochowany, do dziś tam spoczywa. To dawna posiadłość i gniazdo starego, zacnego rodu Sarbiewskich (Dzwonek) herbu Prawdzic, 25 km od mojego Ciechanowa, 10 km od Płońska. Aby przedstawić moje stanowisko, przywołam krótko słowa Władysława Syrokomli, które już dzisiaj wybrzmiały, ale warto je powtórzyć: ˝Kolosalna sława, w którą go świat przyodział, godna jest, abyśmy z uczuciem rodzinnej dumy przebiegli życie i pisma wielkiego poety rodaka, abyśmy poznali jego talent i na ziemi naszej wznowili pamięć zasłużoną wieszcza, który był chlubą ziemi naszej przed obcemi˝. Dziękuję. (Oklaski)


Przebieg posiedzenia