10. kadencja, 30. posiedzenie, 1. dzień (05-03-2025)

Oświadczenia.

Poseł Paweł Rychlik:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Dziś, 5 marca, obchodzimy 125. rocznicę urodzin znakomitego syna Skomlina i Ziemi Wieluńskiej, Alfonsa Olejnika.

    Alfons Olejnik, ps. Babinicz, urodził się 5 marca 2020 r. w Skomlinie. Pochodził z rodziny chłopskiej, z której pod koniec lat 30. wyjechał do Śremu, by uczęszczać do Podoficerskiej Szkoły Zawodowej. Na początku lat 40. zdał konspiracyjną, podziemną maturę. Następnie wstąpił do Narodowej Organizacji Wojskowej. W latach 1942-1943 uczęszczał do szkoły podchorążych przy Brygadzie Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych, gdzie służył do 1944 r. Wówczas to na własną rękę wstąpił do 7. Dywizji Piechoty AK, spieszącej z pomocą powstaniu warszawskiemu. Po upadku powstania powrócił do NSZ, służąc w zgrupowaniu porucznika Kazimierza Wybranowskiego ˝Kreta˝ aż do rozwiązania oddziału wiosną 1945 r. Następnie ukrywał się w okolicach Częstochowy. W maju 1945 r. nawiązał kontakt z podziemem niepodległościowym, a konkretnie z organizacją ˝Manewr˝. Już jako jej członek został przypadkowo aresztowany 15 czerwca 1945 r. przez częstochowski Urząd Bezpieczeństwa, a następnie skazany przez Wojskowy Sąd Okręgowy w Częstochowie na karę 4 lat więzienia. Na mocy amnestii opuścił jednak to więzienie jesienią 1945 r. (Dzwonek).

    Nie pozostał jednak bierny. Od maja 1946 r. działał w SOS ˝Oświęcim˝ na terenie powiatu wieluńskiego, oleckiego, likwidując posterunki MO w Lipiu, Praszce i Oleśnie. W końcu został schwytany i przewieziony do Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Łodzi, gdzie po dwumiesięcznym śledztwie...

    Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:

    Dziękuję, panie pośle.

    Poseł Paweł Rychlik:

    ...Wojskowy Sąd Rejonowy skazał go 9 stycznia 1947 r. na karę śmierci. Bolesław Bierut nie skorzystał z prawa łaski. Wyrok został wykonany 18 stycznia 1947 r.

    30 lipca 1999 r. Sąd Okręgowy w Łodzi dokonał rewizji wyroku z 1947 r. i zrehabilitował Alfonsa Olejnika. W 2009 r. oznaczony został Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Cześć i chwała bohaterom, wieczna pamięć poległym! Dziękuję, panie marszałku.


Przebieg posiedzenia