10. kadencja, 30. posiedzenie, 1. dzień (05-03-2025)
2. punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Nadzwyczajnej o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny (druki nr 876 i 984).
Poseł Grzegorz Lorek:
Pani Marszałek! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Wiele już usłyszeliśmy argumentów przeciwko tej ustawie. Jednak ja jako poseł muszę przedstawić bardzo przyziemne, ale jakże ważne, jeśli nie najważniejsze problemy zwykłych obywateli, którzy będą musieli żyć pod butem nowego prawa. Otóż zapytali mnie ostatnio pracownicy ochrony, jak mają postępować, jeśli ta ustawa wejdzie w życie. Co ma robić ochroniarz na publicznym basenie, jeżeli mężczyzna wejdzie do przebieralni dla kobiet? No bo jeśli utożsamia się jako kobieta i ochrona zwróci mu uwagę, to narazi się na zarzut mowy nienawiści.
(Głos z sali: Aberracja, co pan mówi.) (Dzwonek)
Ale jeśli nie zareaguje, to kobieta, która utosamia się jako kobieta, może poskarżyć się kierownictwu pływalni, że ochrona wpuściła do przebieralni mężczyznę podglądacza, co naraziło ją na utratę godności. I taki ochroniarz może być ukarany.
Pytanie: Która kara będzie wyższa? Jeśli myślicie państwo, że przesadzam, to się mylicie. W Niemczech ten problem stał się na tyle poważny, że stowarzyszenie skupiające firmy (Dzwonek) branży beauty czy ośrodków SPA zleciło, aby każdy przed kasą w recepcji dokonywał sprawdzenia cech płciowych klienta, by zminimalizować problemy. Kwestię obrony płci naprawdę sprowadziliście do absurdu. Bareja by tego nie wymyślił. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia