10. kadencja, 30. posiedzenie, 1. dzień (05-03-2025)

3. punkt porządku dziennego:

Sprawozdanie Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka o komisyjnym projekcie ustawy o zmianie ustawy - Prawo o notariacie (druki nr 440 i 814).

Poseł Michał Pyrzyk:

    Dziękuję bardzo.

    Szanowny Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Omawiana regulacja dotycząca zastępców notarialnych jest jak najbardziej uzasadniona, natomiast Krajowa Rada Notarialna zwraca uwagę na konieczność doprecyzowania również regulacji z art. 76 § 1 Prawa o notariacie, która też dotyczy zastępców notarialnych i wskazuje, że zastępcą notarialnym jest osoba, która uzyskała pozytywny wynik z egzaminu notarialnego i złożyła ślubowanie. Taki zapis, jak zwraca uwagę sama Krajowa Rada Notarialna, przy ściśle formalnej wykładni ustawy daje pretekst do próby obrony stanowiska, że względem takiej osoby wymogi ujęte w art. 11 pkt 1-3 Prawa o notariacie nie muszą być spełnione. Przyjęcie takiego stanowiska oznaczałoby nieakceptowalne z perspektywy państwa skutki - zastępcą notarialnym mogłaby być np. osoba karana, a zatem niewątpliwie niemogąca być uznaną (Dzwonek) za cechującą się nieskazitelnością charakteru.

    Moje pytanie brzmi: Czy nie powinno się doprecyzować wymogów dotyczących zastępców notarialnych, tak aby były one dokładnie takie same jak w przypadku aplikanta czy samego notariusza? Bardzo dziękuję.


Przebieg posiedzenia