10. kadencja, 30. posiedzenie, 1. dzień (05-03-2025)
Oświadczenia.
Poseł Krzysztof Habura:
Szanowny Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Już od pierwszych miesięcy II wojny światowej polscy kolejarze aktywnie działali w ruchu oporu przeciwko niemieckiemu okupantowi. Ci dzielni ludzie, kolejarze-żołnierze, narażając własne życie i życie swoich bliskich, organizując z powodzeniem liczne akcje sabotażowe, niszcząc i uszkadzając tabor kolejowy, szyny i urządzenia, zadawali okupantowi dotkliwe straty i przyczyniali się do obniżenia zdolności bojowych niemieckiej armii. Tak było w Tczewie, Szymankowie, Kutnie, Ostrowie Wielkopolskim i wielu innych miastach.
Symbolem bohaterskiej walki kolejarzy była także postawa kolejarzy z Karsznic w Zduńskiej Woli. Życiem przypłaciło to 28 z nich, w tym dwóch, Kazimierz Kałużewski i Juliusz Sylla, 25 lutego 1944 r. w wyniku pokazowej egzekucji w tamtejszej parowozowni. Dlatego 25 lutego mieszkańcy, samorządowcy i parlamentarzyści ziemi łódzkiej zebrali się przy pomniku upamiętniającym ich męczeńską śmierć, aby oddać im hołd i poprzeć inicjatywę prezydenta Zduńskiej Woli Konrada Pokory, by 25 lutego uczynić narodowym dniem pamięci kolejarzy-żołnierzy, a Zduńską Wolę - krajowym ośrodkiem wiodącym w badaniach i popularyzacji wiedzy na ten temat.
Obecnie w Senacie toczą się prace legislacyjne i w marcu ma zostać przyjęta uchwała (Dzwonek) upamiętniająca bohaterską walkę kolejarzy-żołnierzy. Łódzki Zespół Parlamentarny będzie kultywował i propagował bohaterską walkę karsznickich kolejarzy przy każdej możliwej sposobności. Cześć karsznickim kolejarzom! Cześć bohaterom! (Oklaski)
Przebieg posiedzenia