10. kadencja, 30. posiedzenie, 1. dzień (05-03-2025)
4. punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz ustawy - Prawo o ustroju sądów wojskowych (druki nr 988 i 1047).
Poseł Katarzyna Ueberhan:
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Mam przyjemność przedstawić stanowisko klubu Lewicy do druku nr 988 wraz ze sprawozdaniem komisji zawartym w druku nr 1047 o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz ustawy - Prawo o ustroju sądów wojskowych. W ostatnich latach w dyskusji publicznej często, bardzo często skupialiśmy się na kwestiach praworządności, na stanie praworządności w Polsce. W tej dyskusji nie mogło zabraknąć, nie brakowało i do dziś nie brakuje kwestii takich jak chociażby status sędziego. Ale też wiele mówiliśmy i mówimy o kwestii sposobu podejścia do osób wykonujących ten zawód, do ich traktowania, do organizowania im pracy. Niestety przez lata rządzenia państwem przez PiS byliśmy przyzwyczajeni i przyzwyczajani do instrumentalnego traktowania różnych przepisów, ale też instytucji, w tym przypadku do instrumentalnego traktowania instytucji delegowania sędziów, która zamiast służyć sprawniejszej realizacji zadań stojących przed wymiarem sprawiedliwości służyła za instrument do karania niepokornych. Bo właśnie to przenoszenie do niższych instancji, przenoszenie z miasta do miasta, służyło nagradzaniu czy raczej karaniu tych niepokornych. Nagradzano posłusznych, karano niezawisłych, niezależnych. To były złe praktyki państwa PiS, złe i naganne praktyki byłego już ministra, ministra niesprawiedliwości Ziobry. Delegowanie bez kryteriów, bez należytego uzasadnienia - patologiczna codzienność państwa PiS. W państwie demokratycznym, realizującym trójpodział władzy władza sądownicza musi być niezależna od polityków i politycznych wpływów, nacisków. Przejrzyste procedury, jasne kryteria - właśnie w celu lepszej realizacji zadań stojących przed wymiarem sprawiedliwości.
Ten projekt to przywrócenie normalności, przewidywalności, ale też stabilności warunków pracy sędziów. Ten projekt, o czym już tutaj była mowa, stanowi wykonanie wyroku Trybunału Sprawiedliwości. Ta ustawa w końcu i nareszcie unormuje pewne kwestie i raz na zawsze skończy ze złymi praktykami w delegowaniu sędziów. Z przedłożenia, z prezentowanych zmian, wyłania, klaruje się jasny obraz procedur delegowania sędziów, który jest niezwykle potrzebny polskiemu systemowi sądownictwa po to, by zapewnić sędziom niezawisłość, niezależność, ale też normalne, przewidywalne, stabilne warunki pracy. Zapewni to również racjonalne wykorzystywanie zasobów ludzkich właśnie w systemie sądownictwa i wyeliminuje, jak już mówiłam, dotychczasowe pola do nadużyć oraz przywróci normalność, zaufanie społeczeństwa, poczucie sprawiedliwości w wymiarze sprawiedliwości. Z uwagi na powyższe, jak również z uwagi na to, iż jest to realizacja wyroku TSUE, klub Lewicy popiera niniejsze przedłożenie. Dziękuję.
Przebieg posiedzenia