10. kadencja, 30. posiedzenie, 1. dzień (05-03-2025)
5., 6. i 7. punkt porządku dziennego:
5. Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (druk nr 1037).
6. Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (druk nr 1036).
7. Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (druk nr 1035).Poseł Katarzyna Kierzek-Koperska:
Dziękuję.
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Cieszę się, że sobie wyjaśniliśmy kwestię stawek, dlatego że państwo składacie projekt dotyczący obniżki stawek, które sami podnieśliście za swoich rządów.
Mam takie pytanie, ponieważ akurat w wypowiedzi pani poseł Semeniuk-Patkowskiej było bardzo dużo o przedsiębiorcach. Ale czy pani wie, na czym w ogóle polega mechanizm VAT-u? Polega na tym, że podatnika, a znaczna część firm jest podatnikiem VAT-u, nie obciąża VAT, tylko ten VAT obciąża ostatecznego odbiorcę. Po co więc pani mówi o tym, że są firmy zawieszane z powodu VAT-u. Nie z powodu VAT-u.
(Poseł Olga Ewa Semeniuk-Patkowska: Wytłumaczę to pani. Chętnie to pani wytłumaczę.)
Pani poseł, mamy dzisiaj bardzo trudną sytuację budżetową i ona jest spowodowana głównie tym, żeście zadłużyli nasz kraj przez swoje rządy i że jesteśmy dzisiaj w procedurze nadmiernego deficytu. Mówicie...
(Wypowiedź poza mikrofonem)
Ale ja nie przeszkadzałam pani.
(Poseł Olga Ewa Semeniuk-Patkowska: Ale zadaje pani pytania, to odpowiadam.)
Jeżeli pani mówi, że to jest taki fantastyczny projekt, to proszę powiedzieć, w którym miejscu uzasadnienia pokazujecie państwo źródła finansowania. Komu mamy zabrać? Jest jedno enigmatyczne...
(Głos z sali: Wy wszystkim zabieracie.)
Ale proszę ze mną nie dyskutować.
Jest jedno enigmatyczne zdanie, proszę państwa, które mówi o jakiejś kwocie 6,5 mld zł, która nie powinna zostać przekroczona. Ale na jakiej podstawie państwo to obliczyliście? Bo z tego uzasadnienia nie wynika absolutnie nic. Publicznym pieniądzem nie zarządza się w ten sposób, że się go wpisuje w tabelki, a tabelka wszystko przyjmie, dlatego że źródła finansowania są podstawą każdego wydatku w budżecie państwa. Wiem, że państwo tak właśnie zarządzaliście naszym krajem i przez to mamy dzisiaj nadmierny deficyt. Jeśli zaś mówicie państwo o zahamowaniu inflacji, proszę państwa, to w lutym 2023 r. była gigantyczna, ponad 18-procentowa inflacja. To nie jest tak, że jak inflacja spada, to spadają nam ceny. Te ceny zostały napompowane przez ostatnie lata państwa rządów i dzisiaj są podnoszone o inflację w wysokości 5%.
Natomiast ja bym chciała wrócić do tego tematu inflacji, dlatego że eksperci wielu banków, między innymi PKO BP, twierdzą, że w drugiej połowie 2025 r. inflacja będzie spadać. Mało tego, nie tylko eksperci tak twierdzą, ale również w takim ogólnym, rocznym dokumencie, który nazywa się ˝Założenia polityki pieniężnej na rok 2025˝, możemy przeczytać, zacytuję, bo chyba jeszcze mam czas: Prognozy inflacji na 2025 r. wskazują, że po silnym wzroście w drugiej połowie 2024 r. oraz w I kwartale 2025 r. dynamika cen konsumpcyjnych w Polsce powinna się stopniowo obniżać w kierunku celu inflacyjnego NBP. Przypomnę, że ten cel inflacyjny wynosi 3,5%. Oprócz wygaśnięcia czynników podnoszących dynamikę cen, energii i żywności, spadek inflacji w ciągu 2025 r. będzie wspierany oczekiwanym osłabnięciem dynamiki kosztów pracy oraz ograniczoną presją popytową przy niskiej inflacji w otoczeniu polskiej gospodarki. Jednocześnie prognozy sygnalizują, że inflacja bazowa w 2025 r. będzie niższa niż w roku 2024.
(Wypowiedź poza mikrofonem)
To jest w tym dokumencie na s. 10, pani poseł.
Rząd pana premiera Donalda Tuska wprowadza osłony, wprowadza bon energetyczny. Dlaczego jest to lepsze rozwiązanie niż to, które państwo proponujecie? Dlatego że ono tak naprawdę jest dedykowane osobom najuboższym i tym, które rzeczywiście tego wsparcia potrzebują. Wasze pomysły tak naprawdę wspomagają wszystkich, najbogatszych i najbiedniejszych. Dla przykładu: poseł nie zarabia ani najmniej, ani najwięcej. Pytam posłów PiS-u: Czy potrzebujecie pomocy w zakupie żywności? Czy nie stać was na to, żeby kupić żywność? Te rozwiązania będą również dotyczyć was, nas, wszystkich.
(Poseł Zbigniew Krzysztof Kuźmiuk: Bon energetyczny na żywność?)
Nie, pan nie słucha, co ja mówię. Proszę sobie odtworzyć, co ja powiedziałam. Wasz pomysł dotyczy wspierania wszystkich, od A do Z, a nie na tym polega rola wsparcia państwa w sytuacji, kiedy pewna grupa tego potrzebuje, a nie wszyscy. Bon energetyczny właśnie tym ludziom pomaga. Poza cenami na rynkach światowych, poza cenami hurtowymi, wciąż mamy nierozwiązaną kwestię transformacji energetycznej, miksu energetycznego. Przez 8 lat nie zrobiliście państwo nic w tej kwestii, poniekąd dlatego mamy tak wysokie ceny energii.
Tak, drodzy państwo, jeżeli chodzi o ten miks energetyczny, oczywiście maleje to w kierunku 50%, ale nadal mamy ok. 60% energii wytwarzanej z paliw kopalnych. To niestety kosztuje, ale nie zrobiliście w tej kwestii za wiele. To są takie, wiecie państwo, kolejne projekty: a wrzućmy sobie jakiś projekt, zróbmy sobie zdjęcie, pokażmy w social mediach, że walczymy o ludzi, że jesteśmy bohaterami. Nie, proszę państwa, naszą rolą jako parlamentarzystów jest również dbanie o dobro finansów publicznych, bo składają się one z podatków wszystkich obywateli i obywatelek.
I na koniec, panie pośle Kuźmiuk: ta mównica nie jest mównicą waszego kandydata na prezydenta - pana Nawrockiego, więc proszę tutaj nie powtarzać jego postulatów. Pana rolą tutaj jest praca parlamentarzysty, a nie rzecznika pana Nawrockiego. W związku z tym niech pan pamięta, że jest pan tu posłem, tylko i wyłącznie.
Reasumuję moją wypowiedź. Klub Koalicji Obywatelskiej składa wniosek o odrzucenie tych trzech projektów w pierwszym czytaniu, ponieważ są to, proszę państwa, demagogiczne projekty. One nie są przemyślane, nie są przeliczone i nie mają żadnego związku z rzeczywistą sytuacją. Dziękuję. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia