10. kadencja, 30. posiedzenie, 1. dzień (05-03-2025)

3. punkt porządku dziennego:

Sprawozdanie Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka o komisyjnym projekcie ustawy o zmianie ustawy - Prawo o notariacie (druki nr 440 i 814).

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Maria Ejchart:

    Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W pierwszej kolejności trzeba podkreślić, że ten projekt, projekt ustawy - Prawo o notariacie, został przygotowany przez Komisję do Spraw Petycji. To już dzisiaj było mówione. To komisja przygotowała ten projekt oparty na tym, co było zawarte w petycji.

    Dlatego jest to bardzo punktowa zmiana, bowiem Komisja do Spraw Petycji nie jest miejscem, gdzie powinny zachodzić systemowe zmiany w jakiejkolwiek ustawie. Chodzi o zmianę punktową, czyli taką, która likwiduje bariery, wyrównuje szanse i znosi ograniczenie polegające na konieczności ponownego zdania egzaminu po upływie 10 lat. Natomiast chcę podkreślić, dlatego że dzisiaj używaliśmy już tutaj tej zbitki słów w różnych wersjach: chodzi o osoby, które były zatrudnione w kancelariach notarialnych jako zastępcy notarialni, czyli osoby, które zdały egzamin notarialny i były zastępcami notarialnymi przez co najmniej 10 lat oraz przez co najmniej 5 lat łącznie posiadały upoważnienie do wykonywania czynności notarialnych. Muszą być spełnione te dwa warunki, czyli 10 lat w funkcji zastępcy notarialnego po zdaniu egzaminu i 5 lat upoważnienia do wykonywania czynności notarialnych. Proszę państwa, rząd przychylił się do tego projektu właśnie dlatego, że likwiduje on barierę dotyczącą możliwości ubiegania się o stanowisko notariusza przy zachowaniu ciągłości pracy w charakterze zastępcy notarialnego, a praktyka wynikająca ze spraw, które są prowadzone w Ministerstwie Sprawiedliwości, wskazuje, że są to incydentalne przypadki. W tej chwili ta projektowana zmiana dotyczy 37 osób. 37 osób jest w takiej sytuacji i tylko ich mogą dotyczyć skutki tej ustawy. Natomiast odpowiadając na pytanie pana posła, wyjaśnię, że jeszcze żadna osoba nie była w takiej sytuacji, że musiała zdawać ponownie egzamin.

    Proszę państwa, ta zmiana ma szczególne znaczenie również dla kobiet. Jest społecznie potrzebna kobietom, które posiadają status zastępcy notarialnego i korzystały np. z uprawnień macierzyńskich. To jest sytuacja, która po prostu zrównuje ich szanse. Natomiast podkreślam incydentalność tego projektu - dotyczy on dzisiaj 37 osób. Tak jak powiedziałam, rząd przychylił się do tego projektu właśnie dlatego, że likwiduje on barierę przy ubieganiu się na stanowisko notariusza po spełnieniu dwóch warunków, o których powiedziałam wcześniej. Bardzo dziękuję. (Oklaski)


Przebieg posiedzenia