10. kadencja, 30. posiedzenie, 1. dzień (05-03-2025)
5., 6. i 7. punkt porządku dziennego:
5. Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (druk nr 1037).
6. Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (druk nr 1036).
7. Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (druk nr 1035).Poseł Mirosław Adam Orliński:
Szanowny Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Szanowni Państwo! W imieniu Klubu Parlamentarnego Polskie Stronnictwo Ludowe - Trzecia Droga przedstawię stanowisko odnośnie do tych trzech projektów, projektów poselskich ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, druki nr 1035, 1036 i 1037.
Szanowni Państwo! Rzeczywiście w tych poszczególnych drukach, o czym mówił także pan poseł Kuźmiuk w swojej wypowiedzi, są zawarte tak naprawdę proste zmiany. Po pierwsze, określają one okresy obniżenia tego podatku. Tam ustawowo jest zapisane obniżenie odpowiednich stawek VAT dla energii elektrycznej do 8% w okresie od dnia 1 lutego 2025 r. do dnia 31 grudnia 2025 r.. W kolejnym druku, to dotyczy druku nr 1036, jest wprowadzana poprzez dodanie artykułu zmiana związana z obniżeniem stawki podatku VAT dla gazu ziemnego. I w przypadku kolejnego druku, druku nr 1037, który zawiera podobny projekt, celem proponowanej zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług jest wprowadzenie właśnie od 1 lutego 2025 r. do 31 grudnia 2025 r. stawki 0% na podstawową żywność. O czym też tutaj już powiedziano, rzeczywiście w przypadku tych projektów koszty i negatywne zmiany dla budżetu państwa możemy szacunkowo ocenić na jakieś kilkanaście miliardów złotych.
Szanowni Państwo! Te projekty, zresztą pan marszałek Bosak także bardzo trafnie to przypomniał, można powiedzieć, funkcjonowały w 2022 r. po agresji Rosji na Ukrainę i po tym, kiedy ceny wszystkich surowców, wszystkiego tak naprawdę poszybowały, i to w sposób mocno niekontrolowany. Natomiast następnie wszystko wróciło do odpowiednich poziomów, zgodnych ze stawkami obowiązującymi wcześniej. Zauważyć należy, że w chwili obecnej koalicja rządowa musi podchodzić do tych tematów bardzo roztropnie, rozważnie, analizować także sytuację rynkową.
Tak naprawdę należy spojrzeć na te wszystkie działania bardziej systemowo. W mojej ocenie, w ocenie naszego klubu parlamentarnego rzeczywiście staramy się szukać rozwiązań systemowych, np. w przypadku cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, a one w Polsce pozostają na poziomie z połowy 2024 r. Tutaj była przecież tak naprawdę rządowa interwencja i od stycznia tego roku do końca września 2025 r. obowiązuje zamrożona cena energii właśnie dla tych gospodarstw domowych, bez względu na wolumen zużycia. Tak więc szukamy takich pozytywnych rozwiązań. To mrożenie cen energii dla gospodarstw domowych obowiązuje do końca września tego roku. Podchodzimy do tych pomysłów rozważnie. W drugiej połowie roku rząd, ministerstwo klimatu z Ministerstwem Finansów przeprowadzi analizę sytuacji na rynku energii pod kątem dalszego stosowania mechanizmów osłonowych. Planowana jest także weryfikacja poszczególnych taryf na energię.
Jeżeli chodzi o te wszystkie działania, które są przedstawiane przez poszczególne ministerstwa, przez nasze ugrupowania tworzące koalicję rządową, to trzeba to wszystko robić w sposób naprawdę racjonalny, przemyślany. Szukaniem takich rozwiązań systemowych jest także zgłaszanie i dokładanie środków, np. przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, kolejnych milionów złotych na poszczególne programy, które mają wspierać i transformację energetyczną, i pozyskiwanie coraz większej ilości energii właśnie z odnawialnych źródeł energii. Także zmiana w naszym nastawieniu do podchodzenia do tych programów jest w mojej ocenie istotna, potrzebna. Także, co widzimy w tych wszystkich danych przedstawianych przez Ministerstwo Finansów, istotne jest podejmowanie przez państwo adekwatnych, przemyślanych działań mających na celu przede wszystkim zniwelowanie wszystkich zagrożeń związanych z obecną sytuacją także gospodarczą, geopolityczną. Staraliśmy się, tworząc budżet, a jestem członkiem Komisji Finansów Publicznych, dokonywać zapisów przewidzianych i w sposób jak najbardziej odpowiedzialny.
I rzeczywiście, szanowni państwo, myślę, że szukamy pozytywnych aspektów w tych wszystkich działaniach, ale ważna jest też stabilizacja budżetu, jego równoważenie, działania kompleksowe przyjmowane przez rząd, koalicję rządzącą, przez ministra finansów, poszczególnych ministrów, którzy naprawdę opracowują te projekty w sposób analityczny, zrównoważony, spójny i to jest naprawdę kluczowe w wielu aspektach. Widzimy także po sytuacji geopolitycznej, że miliardy złotych potrzebne są właśnie na wszystkie zadania związane z obronnością. Zwiększenie budżetu także w tym zakresie na ten rok o ponad 50 mld zł powoduje, że wprowadzenie ad hoc tego typu rozwiązań, które kosztowały budżet kilkanaście miliardów złotych, jest na chwilę obecną niemożliwe. Popieramy wniosek klubu Koalicji Obywatelskiej o odrzucenie tego projektu. Bardzo dziękuję. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia