10. kadencja, 30. posiedzenie, 1. dzień (05-03-2025)
Oświadczenia.
Poseł Tadeusz Tomaszewski (tekst niewygłoszony):
Oświadczenie poselskie w sprawie profilaktyki i leczenia raka pęcherza moczowego
Szanowny Panie Marszałku! Szanowna Izbo! W 2022 r. u 6,9 tys. pacjentów w Polsce zdiagnozowano raka pęcherza moczowego. Co piąty chory usłyszał, że jego choroba jest w stadium rozsiewu, co oznacza, że ma on niewielką szansę na długoletnie życie. Złą sytuację chorych z rakiem pęcherza w Polsce najlepiej obrazuje fakt, że śmiertelność z powodu tego nowotworu w naszym kraju była w 2022 r. najwyższa wśród wszystkich krajów europejskich. Dlatego państwo i system opieki zdrowotnej nie mogą lekceważyć potrzeb chorych na raka pęcherza. Dziś napotykają oni wiele przeszkód na drodze do szybkiego uzyskania diagnozy i skutecznego leczenia.
Pacjenci żyjący z rakiem pęcherza i specjaliści w zakresie leczenia tego nowotworu głęboko wierzą, że zmiany na lepsze są możliwe. Na spotkaniu zorganizowanym przez Instytut Rozwoju Spraw Społecznych ˝Wyrównywanie szans: Czy polscy pacjenci maja szansę dołączyć do czołówki europejskiej, a rak pęcherza moczowego do optymalnie leczonych nowotworów˝ przedstawiono apel w sprawie raka pęcherza moczowego. W apelu przedstawili swoje oczekiwania: poprawy jakości opieki nad pacjentem poprzez m.in. sprawną współpracę między specjalistami zajmującymi się chorymi z nowotworami pęcherza moczowego, organizację dobrej jakości konsyliów wielospecjalistycznych, edukację pacjenta, która pozwoli mu zrozumieć ścieżkę leczenia, dzięki czemu będzie on lepiej stosował się do zaleceń lekarzy w czasie terapii, poprawę dostępu do rehabilitacji jako niezbędnego elementu w leczeniu pacjenta po usunięciu pęcherza; poprawy szybkości i standardów diagnostyki w Polsce poprzez edukację lekarzy pierwszego kontaktu, innych specjalistów i pracowników medycznych, do których zgłosi się pacjent z krwiomoczem, upowszechnienia procedury wystawiania kart DiLO z powodu krwiomoczu lub podejrzenia guza - karta DiLO warunkuje priorytetowe przyjęcie przez urologa i ograniczenie długotrwałego leczenia antybiotykami - oraz poprawy jakości i standardów leczenia w Polsce poprzez wdrożenie wytycznych postępowania diagnostyczno-terapeutycznego tworzonych w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej oraz amerykańskich wytycznych NCCN, National Comprehensive Cancer Network, co pozwoli ujednolicić postępowanie wobec pacjentów, i zwiększenie dostępu do terapii dopęcherzowej BCG, chemioterapeutyku (mitomycyny C) oraz jasnych wytycznych co do postępowania przy niepowodzeniu terapii.
W nawiązaniu do treści oświadczenia uprzejmie proszę o udzielenie odpowiedzi: Jak ministerstwo odniesie się do apelu pacjentów żyjących z rakiem pęcherza i specjalistów w zakresie leczenia tego nowotworu? Czy rozważane jest zastosowanie przedstawionych uwag? Czy planowane są konsultacje ze specjalistami w zakresie leczenia raka pęcherza moczowego?
Przebieg posiedzenia